Analyse und bewertung der videofilme im daf- lerhwerk 'Menschen A1'
'Menschen A1'adlı Almanca öğretimi ders kitabı setinde yer alan videoların analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 586699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İletişim insan hayatının her alanında vazgeçilmez ve önemli bir araçtır. Gelişimin hızlı olduğu ve teknolojinin değişim çağında, iletişim ve ifade şekli de bu gelişmelere paralel olarak çarpıcı biçimde değişmiştir. Bilimsel çalışmalar iletişimin %7 'sinin sözel, %33' ünün paraverbal (ses perdesi, ton, rezonans, artikülasyon, ses seviyesi, konuşma temposu veya konuşma melodisi gibi ses özellikleri ve konuşma davranışı) ve %55' inin sözsüz boyutlardan oluştuğu sonucuna varmıştır. Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğretimi için hazırlanan ders kitaplarına bu değişikliklerin ne denli yansıtıldığını araştırmaktır. Çalışma iki araştırma yöntemine dayanmaktadır ve çalışmanın iki amacı vardır. Birincisi nicel araştırma yöntemine dayandırılan ve Ankara Goethe Enstitüsü'nde çalışan Almanca öğretmenlerinin demografik bilgilerinden ve 5' li Likert anketten oluşmaktadır. Anket DaF (Almanca yabancı dil) derslerindeki videoların önemini, işlevlerini ve DaF derslerinde ne sıklıkta kullanıldığını ölçmektedir. Bununla birlikte video kliplerindeki iletişimin sözsüz unsurları ve öğretmenler için işlevleri sorgulanmaktadır. İkinci araştırma yöntemi DaF dersi kitabında yer alan 24 video klibin Constanze Kaiser'e göre dil dışı öğeler açısından analiz edilmesi ve değerlendirilmesini içermektedir. Her video klip için hazırlanan tabloda klibin adı, ünitenin amacı, klibin içeriği ve sözsüz iletişimin kanalları bulunmaktadır. Hem anket çalışmasında hem de“Menschen A1”DaF ders kitabındaki video kliplerinin analiz ve değerlendirilmesinde, videoların işlevine ve önemine genel olarak kapsamlı bir şekilde yer verilmediği ortaya çıkmıştır. İki araştırmanın sonuçları da DaF dersi için hazırlanacak olan kitaplarda otantik videoların oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Communication is an indispensable and important tool in all areas of human life. In times of rapid development and change in technology, communication and its content has changed dramatically in parallel with technological developments. Recent studies state that communication consists of percent verbal, 33 percent paraverbal and 55 percent nonverbal elements. The aim of this study is to examine the extent to which these are reflected in the textbooks planned for foreign language teaching. The present work is based on two research methods and has two objectives. The quantitative research method consists of a questionnaire with demographic information about teachers working at Ankara Goethe Institute and a five-level Likert-scale questionnaire. The survey measures the importance, function and frequency of use of videos in German foreign language (DaF) classes. In addition to this, non-verbal elements of communication in video clips and their functions for teachers are questioned. The second research method involves analyzing and evaluating non-linguistic elements of 24 video clips in the DaF textbook according to Constanze Kaiser. The table developed for each video clip contains the name of the clip, the purpose of the chapter, the content of the clip and the channels of non-verbal communication. Both in the survey study as well as in the analysis and evaluation of the video clips in the DaF textbook“Menschen A1”it became clear that the function and importance of videos generally did not find their place comprehensively. The results of the two studies will contribute to the creation of authentic videos in the books prepared for the DaF course.