Doğu Türkistan'dan 1950'li yıllarda Türkiye'ye göç eden kazakların tarihi ve sosyo-ekonomik gelişimi
The history and socio-economic development of Kazakhs emigrated from Eastern Türkistan to Turkey in1950's
- Tez No: 586703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN ÇAĞRI MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Doğu Türkistan'daki Çin zulmünden kaçarak önce Keşmir sonra Hindistan ve Pakistan'a gelen Kazaklar daha sonra buradan Türkiye'ye göç etmişlerdir. Kazaklar, Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye göç ettikten sonra Türkiye'de çeşitli illere yerleşmişlerdir. Buralarda tarım ve hayvancılık ile meşgul oldular. Köylerde geçimin zorlaşmaya başlamasıyla birlikte İstanbul'a göç etmişler, burada önce el emeği ile çeşitli ürünler yapmışlar, deri işine girmişler, plastik fabrikaları kurmuşlardır. Bu dönemde Kazaklar arasında eğitim konusuna önem verilmemiştir. Ancak deri ve plastik işlerinin duraklamaya başlamasıyla beraber eğitim konusu önem kazanmıştır. Bu süreçten itibaren Kazaklar ortak atalardan gelme akrabalarının yurdu olarak benimsedikleri Türkiye'de pek çok meslek dalında görünmeye başlamışlardır. İstanbul'a geldikten sonra çeşitli ilçelere yerleşen Kazaklar İstanbul Güneşli'de“Kazakkent”adıyla müstakil bir yerleşim kurmuşlardır. Bugün Türkiye'de kendi kültürlerini devam ettiren Kazaklar yıllar içinde çok büyük mesafeler kat etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
After fleeing the Chinese persecution in Eastern Turkestan, the Kazakhs firstly escaped to Kashmir, and then came to India and Pakistan where they would moved to their last immigration point;Turkey. In Turkey, these Eastern Turkestan Kazakhs were settled in various cities. Here, they had engaged in animal husbandry and agriculture. Because of the hard economic conditions in villages, they had began to come in Istanbul. They made and sold their handcraft products, entered in leather works and established plastic factories. During this period, the issue of education was not given importance among the Kazakhs. But, after the stopover in leather works, education gained importance in Kazakh community. With the start of the education process, the Kazakhs began to appear in many occupation fields in Turkey where they believed their country of common ancestors. The Kazakhs settled in various districts in Istanbul and established a detached settlement under the name of“Kazakkent (Kazakhcity)”. Today in Turkey the Kazakhs have continued of their tradional culture and made a very great progress over the years.