Hz. Ömer Dönemi fetihleri'nde asabiyetin rolü
İn the conquests of Hz. Ömar the role of asabiyah
  1. Tez No: 586711
  2. Yazar: İSMAİL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hz. Ömer dönemi fetihleri ve kabilelerin rolü çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Konuya basit bir cümle ile; cahiliye dönemine ait çalışmalar, İslâm'ın teşekkül dönemini anlamak için önemlidir şeklinde başlamak yerinde olacaktır. Fetihlere olumlu veya olumsuz manada katkısı olan herhangi bir kabilenin bilgilerini ortaya koymaya çalışırken pek çok kaynakta yer alan dağınık bilgiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Aynı soydan gelenlerin ya da aralarında yakınlık bulunanların inandıkları değerlerde, muhaliflere karşı birlikte hareket etmelerini sağlayan dayanışma duygusu diye tanımlayabileceğimiz asabiyet, her yüzyılda çeşitli şekillerde tezahür etmiş, özellikle devlet geleneğinin yerleşmediği ve kabileye dayalı sistemin hâkim olduğu toplumlarda varlığını uzun süre devam ettirmiştir. Bu sebepledir ki asabiyet üzerine yapılacak çalışmalar, toplumsal yapının anlaşılmasında ve karşılaşılan bazı problemlerin çözümünde önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The role of the conquests and tribes of the Hz. Omar period constitutes our working subject. With a simple sentence; it will be appropriate to start with the period of ignorance, as it is important to understand the formation period of Islam. While trying to reveal the knowledge of any tribe who have contributed to the conquests in a positive or negative sense, they face scattered information in many sources. Intolerance, which can be defined as the feeling of solidarity, which enables the people of the same lineage or those who are intimate to act together against the dissidents, has manifested itself in various ways in every century, especially in societies where the state tradition is not established and in which tribal-based system prevails. For this reason, studies on group feeling will contribute to the understanding of social structure and to solve some of the problems encountered.