القرن في القرآن الكريم
El-karn fi̇ el-Kuran el-Keri̇m
- Tez No: 586723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMİA HAJNAYEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kuran-i Kerim'de geçen“Kern”kelimesi، kökeni ve delaletleri açısından tezimizde incelemeye çalıştık. Bu kelimenin anlamına yakına olan kelimelerle kıyaslanarak hangi manalara geldiğini de analizini da yaptık. Kuran-i kerim de geçen“kern”kelimesi geçtiği her yerde farklı anlam taşıdığından hareketle siyak sibak açısından değerlendirerek sözlüklerde de inceledik. Kelimenin 135 h. Yılına kadar Arap şiirlerinde inceleyip hadisi şerifte de bu kelimenin hangi anlamlara geldiğini ve 100 yıllık anlamına geldiğini ispatlamaya çalıştık. Bu çalışmamızın ardından kelimenin kuran-i kerimde siyak ve sibakını değerlendirerek ve onunla eş anlamlı kelimelerin bir araya getirerek hangi anlamlara geldiğini orta koymaya çalıştık. Sonuç olarak kuran-i kerimdeki geçen kelimelerin siyak sibakı olmadan herhangi bir sonuca varılamayacağına ulaştık.
Özet (Çeviri)
This research has dealt with the search of the word“century”and its derivatives in the verses of the Holy Quran through linguistic indicative study; and then comparing it with words that have the same meaning. Each word in Quran has its own place according to the Quranic context. I have studied the general meaning of lexicon and linguistic to investigate its meanings and how they appear in the lexicon throughout chronologically descending arranged tables. Then I have extracted the word from pre_Islamic and Islamic poetry until about 135AH. Then I have investigated the search for the word in the Prophetic Verses (Hadiths) trying to deduce some facts related to the interpretation of the interpreters of the word and the generalization of some of the concepts that came in the interpretation of the meaning of the word، especially linked to the concept of a general time and circulated to it which is 100 years، then link the purpose of the research and its focus which is the search of the word in Quran and its place in the Quranic context. Then I have compared it with the words which can be approached with it largely in meaning. In the end I have had a set of results and the most important result was that the word can't be studied out of its context because each word has its own expressive character.