الجُهُودُ الصَّرفيَّةُ في كُتُبِ مَعَاني القُرآنِ وإِعرَابِهِ حَتَّى نهايةِ القَرنِ الرَّابعِ الهِجْرِيِّ
Hicri dördüncü asrın sonuna kadar Meâni'l- Kur'ân ve I'râb kitaplarındaki morfolojik çalışmalar
  1. Tez No: 874454
  2. Yazar: KUTAIBA AL IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMOUD RASHİD ANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Halep Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Öz: Bu araştırma, aşağıda eserleri verilen bilim adamlarının morfolojik derse hizmet etmek için gösterdikleri gayretleri vurgulamak için hicri 4. yüzyılın sonuna kadar olan dönemdeki“Meani'l Kuran ve İrabihi”kitaplarındaki morfolojik çalışmalarının önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu kitaplar: 1- Meani'l Kuran: Ebu Zekeriyya Yahya bin Ziyad el-Ferra (-207H) için. 2- Meani'l Kuran: El –Ahfeş el-Evsat Said bin Mesade (-215 H). 3- Meani'l Kuran ve İ'rabuhu: Abu İshak ez-Zeccac (-310 H). 4- Meani'l Kuran: Ebu Cafer en-Nehhas (-338 H). 5- İrab'ul Kuran: Ebu Cafer en-Nehhas (-338 H). 6- Kur'an-ı Kerim'den Otuz Surenin İrabı: İbn-i Haleveyh (-370 H). Bu çalışmanın birçok hedefi vardır. Bu hedeflerden bazıları: 1- Bu çalışma, Arapça dilindeki en asil metin olan Kuranı Kerimdeki morfolojik çalışmaları ele aldığı için Arapça İslami çalışmalar genelinde bir temel oluşturmaktadır. 2- Bu Bilim adamların çalışma ile ilgili kitapları aracılığıyla morfolojik çabalarının toplanması. 3- Bu bilim adamlarının kullandığı morfolojik terimleri ve onların görüşlerini tanımak, morfolojik ıstılahları ve bunlardaki yenileme çabalarını ele almak. 4- Bu Bilim adamlarının eserlerinin Arap morfolojisindeki etkilerini açıklamak. 5- Bazı bilimsel tezlerde gramer yönünden araştırılan bu kitapların diğer yönünü -morfolojik yönünü- de tamamlamaya çalışmak. Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, araştırma giriş bölümünden sonra dört bölüm, bir hatime ve sonuçlar şeklinde planlanmasının gerekli kılmıştır. Giriş: Meani'l Kuran ve İrabi'l-Kur'an, Sarf İlmi ve Gelişimi İle İlgili Kitapların Tanıtılması. - Birinci Bölüm: Fiillerin Binası ve Çekimi. - İkinci Bölüm: İsim Yapıları ve Çekimi. - Üçüncü Bölüm: Ortak Sarf Araştırmaları ve Sarfda Kelimelerin Birbirleri Yerine Kullanılması Olgusu. - Dördüncü Bölüm: Morfolojik Istılah. - Sonuç.
Özet (Çeviri)
Morphological Efforts İn Books On The Meanings Of The Qur'an And İts Parsing Until The End Of The Fourth Century Ah Abstract: Modern and ancient scientists gave ahuge herilage, which isn't in the strange nations, and the history books are full about those scientist. It's known that science of grammar contains of two: Science of Syntax and Science of conjugation those exsit in the last of AL-Rashedi age. They is called Arabic or Grammar or language. Syntax covers the conjugation and most of science concerns about it and syntax became the focus in the most of Modern and ancient science. science of conjugation didn't take enough time of Study because it is very ambiguous, but every student must starts of contjugation and the origin of single word befor he goes to the mixsde of the text. The earlier scientists insist on the syntax (Grammar) and the didn't forget the science of conjugation and they had many things about it. Specially in the meaning of Quran and syntax of Quran. And the relation between conjugathion and the under standing of kareen. Quran is very strong so it is clear the relation between Quran word and its conjugation is too strong. Conjugation means searching in the origin of word and knowing its changing. So this study take the name: (Morphological Efforts in the Books of Quran Interpretations and Syntactic Analysis till the End of the Fourth Hijri Century), insist on the study of conjugation which gave linguistic text information and this books are: (Meaning of Quran“Al Faraa”), and (Meaning of Quran“Al Akhfash”), and (Meaning of Quran and syntax“Al Zajjaj”), and (Meaning of Quran“Al Nahhas”), and (Syntax of Quran“Al Nahhas”), and (Syntax of thirty chapter of Kareem Quran“Ibn Khaloeeh”), and my choice this books is because they are the beginning of linguistic explanation books and they contain the opinions of Al Basareea school and Al Koufeea school. And I stuped the last of Al Hajree fourth age for onereason: All the books which came after it was without benfit, and the aim of my study is: 1- Dis cussing their efforts specially Al Kareem Quran. 2-Add difrent and dis disfrent conjugation efforts for those scientists. 3-Knowing the opinions of those scientists about symbols conjugation. 4-Clearing the work of those scientists about Arabic conjugation. Ant this study it isn't heresy but it is because closing many gips. Finally this study has divided into four seasons and beginning and ending and results. - The beginning is about books which contain the meanings of Al Quran. - First season: (Building of Verbs and its conjugation). - Second season: (building of Verbs and its conjugation)contains the origins and branch names. - Third season: (studies of joint conjugation). - Fourth season: (Text conjugation) and the ending is about all the results of this study. - Finally I hope tope good for this dis cussing and may be ther is so me thing not clear enough because this study is ahuman work and it is known the human work isn't complete finally I thanks my teacher and the membars of committee dis cussing for their interesting and final calls thanks for God.