Analyzing the impact of government expenditures on tourism demand in Turkey
Kamu harcamalarının Türkiye'ye yönelik turizm talebine etkisinin analizi
  1. Tez No: 586724
  2. Yazar: AHMET BUĞDAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Turizm, İşletme, Finance, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, kamu harcamalarının Türkiye'ye yönelik turizm talebine etkilerini, 25 ülke için 2001-2017 yılları verisi kullanarak panel veri yöntemleri ile ampirik olarak araştırmıştır. Kişi başına GSYİH, nispi fiyatlar ve ikame fiyatlar gibi kontrol değişkenlerine ek olarak, 2001 Türkiye mali krizi ve 2008/2009 küresel krizi gibi bazı kukla değişkenler de modellere eklenmiştir. Ayrıca, araştırmanın temel amacı doğrultusunda kamu harcamalarının Türkiye'deki turizm talebine etkisini belirlemek amacıyla, kamu harcamalarını temsil eden tanıtım ve pazarlama ve turizm altyapısı değişkenleri modellere dahil edilmiştir. Kurulan modellerin bağımlı değişkeni yabancı turist varışlarıdır. Sabit etkiler ve rastgele etkiler modelleri arasından uygun modeli seçmek için Hausman testi uygulanmak suretiyle tüm modeller için sabit etkiler tahmincisinin kullanılmasına karar verilmiş ve böylece bulgular sabit etkiler modeli hesaplamalarına göre yorumlanmıştır. Hesaplama sonuçlarına göre, modellerde yer alan tüm değişkenler beklenen işaretleri almıştır. Kişi başına GSYİH, ikame fiyatlar, 2001 Türkiye mali krizi ve 2008/2009 küresel krizi Türkiye'ye yönelik uluslararası turizm talebini olumlu yönde etkilerken, nispi fiyatlar turizm talebini olumsuz etkilemiştir. Araştırmanın bulguları, kamu sektörü tanıtım harcamalarının ve kamu yatırımlarının incelenen dönemde Türkiye'deki turizm talebini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Çalışma, tanıtım ve kamu yatırım harcamalarının arttırılmasının turizm talebi açısından Türk turizmi için önemli bir gereklilik olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study empirically researched the impact of government expenditures on tourism demand in Turkey by panel data methods, using the data from 2001 to 2017 for 25 countries. In addition to the control variables such as GDP per capita, relative prices, and substitute prices, some dummy variables including the 2001 Turkish financial crisis and the 2008/2009 global crisis were added to the models. Moreover, in line with basic aim of the research, promotion and marketing and tourism infrastructure variables, which represent government expenditures, were incorporated into the models to determine the impact of government expenditures on tourism demand in Turkey. The dependent variable of the specified models is foreign tourist arrivals. By applying Hausman test to choose the appropriate model between the fixed effects and random effects models, it was decided to use the fixed effects estimator for all models and thus the findings were interpreted based upon the fixed effects model estimations. According to the estimation results, all variables included in the models took expected signs. While GDP per capita, substitute prices, the 2001 Turkish financial crisis, and the 2008/2009 global crisis positively affected the international tourism demand in Turkey, relative prices had a negative impact on tourism demand. The findings of the research indicated that promotional expenditures of the public sector and public investments positively affected the tourism demand in Turkey in the period examined. The study concluded that increasing promotion and public investment expenditures in terms of tourism demand is an important requirement for Turkish tourism.