Okul müdürlerinin kaynaştırma öğrenci velilerine yönelik yaptıkları çalışmalar
Works done by primary school managers for parents of integration students
  1. Tez No: 654868
  2. Yazar: MUSTAFA MENTEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇIĞIL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Eğitim kişinin doğumla başlayan ve kişinin gelişmesini çevresine uyumunu sağlayan başlıca etmenlerden biridir. Hepimiz farklı öğrenme özelliklerine sahibiz. Farklı öğrenme özelliklerimizin yanı sıra çevreye, çevredeki değişkenlere ve başka kişilere bağlı olarak da öğrenme özelliklerimiz, öğrenme hızlarımız, öğrenme kapasitelerimiz değişebilmektedir. Bu değişkenler içerisinde öğrencilik hayatımızın başladığı ilkokullarda yapılan çalışmalardan birisidir. Bu çalışmada okul müdürlerinin kaynaştırma öğrenci velileri için yaptıkları çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Millî Eğitim Bakanlığı Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü Keçiören İlçesinde okul müdürlüğü yapan 18 okul müdürü oluşturmaktadır. Çalışmada nitel verilere dayalı bir durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul müdürlerinin kaynaştırma öğrencileri ve kaynaştırma öğrencilerinin velilerine yönelik olarak birçok farklı temada çalışmalar yaptıkları ancak bu çalışmaların yeterli olmadığı görülmüştür. Okul müdürlerinin kaynaştırma öğrencilerine yönelik genellikle; tanılama, destek sunma işbirliği ve iletişim kurma, eğitim ve bilgilendirme, sosyal etkinlikler, fiziki düzenlemeler, uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi, sorumlulukların devri, öğretmen eğitimleri gibi birçok konuda çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir. Ancak kaynaştırma öğrenci velilerine yönelik düzenli ve yeterli çalışma yapmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the main factors that starts at birth and adapts the person to his / her development. In one way or another, weall have different learning characteristics. In addition to our different learning characteristics, our learning characteristics, learning speeds and learning capacities may differ depending on the environment, variables in the environment and other people. Among these variables, one of the studies conducted in primary schools where our student life begins. In this study, it was aimed to examine the studies of school principals for mainstreaming students' parents. The sample group of the study consists of 18 school principals working as school principals in Keçiören District of the Ministry of National Education Ankara Provincial Directorate of National Education. A case study method based on qualitative data was used in the study. As a result of the research, it was seen that school principals worked in many different categories for inclusive students and parents of inclusive students, but these studies were not sufficient. School principals generally for mainstream students; It has been determined that they have been working on many issues such as diagnosis, providing support, cooperation and communication, education and information, social activities, physical arrangements, evaluation of application results, transfer of responsibilities, teacher training. However, it was concluded that they did not do regular and sufficient studies for mainstreaming students' parents.