İneklerde prepartum antioksidan uygulamalarının oksidatif stres enerji metabolizması ve kolostrum kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation effect of prepartum antioxidant administration on oxidative stress energy metabolism and colostrum quality in cows
- Tez No: 586751
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sunulan çalışmanın amacı; multipar Holstein sütçü ineklerde prepartum dönemde antioksidan uyggulamalarının oksidatif stres (kan serumu total antioksidan statüsü; TAS ve total oksidan statüsü; TOS), kolostrum kalitesi (kolostrum TAS ve IgG düzeyleri) ve enerji metabolizması belirteci olan kan BHBA düzeylerine etkisin araştırılması ve elde edilen verilerin pratikte sütçü sürülerin yönetiminde kullanılabilirliğinin belirlenmesidir. Çalışmanın hayvan materyalini; TMR ile bireysel ihtiyaçlarına göre beslenen, vücut kondisyonları, laktasyon sayıları ve önceki laktasyon verimleri benzer olan, geleneksel kuru dönem süresine tabi olan, serbest duraklı ahırlarda barındırılan ve gebeliğinin son döneminde olan toplamda 80 adet Holstein multipar sütçü inek oluşturdu. Çalışmada kullanılan inekler randomize gruplandırma yöntemi ile tedavi (Grup 1; n=40) ve kontrol grubu olarak (Grup 2; n=40) iki gruba ayrıldı. Grup 1'de bulunan ineklere beklenen doğum tarihinden önceki -215 ve -105. günlerde intramusküler yolla antioksidan (A,D,E viaminleri ve Se, Cu, Mn, Zn iz elementleri) uygulamaları yapıldı. Grup 2' de bulunan ineklere ise, aynı hacimde aynı günlerde intramusküler yolla serum fizyolojik uygulandı. Grup 1 ve Grup 2'de bulunan ineklerde TAS ve TOS düzeylerini ölçmek için, prepartum 215 ve 105 ile postpartum 73 ve 143. günlerde kan örnekleri alındı. Kolostrum TAS ve IgG düzeylerini belirlenmesi için doğumdan hemen sonra kolostrum örnekleri alındı. Kan BHBA seviyeleri postpartum 7±3 ile 14±3. günlerde alınan kan örneklerinden ölçüldü. Prepartum dönemde antioksidan uygulamalarının; TAS değişimlerini etkilemediği (P=0,089), postpartum 7±3 ile 14±3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of antioxidants administration in prepartum period on oxidative stress (blood serum total antioxidant status; TAS and total oxidant status; TOS) colostrum quality (colostrum TAS and IgG levels) and blood BHBA levels which an indicator of energy metabolism in multiparous Holstein dairy cows. In addition, it was aimed to use the obtained information in the management of dairy herds in practice. Animal material of the study was a total of 80 Holstein multiparous dairy cows, which were fed according to their individual needs by TMR, subject to the conventional dry period, were managed in free-stall barns, were in the last period of their pregnancy, with similar body condition, lactation numbers and previous lactation yields. The cows used in the study were divided into two groups as treatment (Group 1; n=40) and control group (Group 2; n=40) by randomized grouping method. Antioxidants (Vitamins A, D, E and Se, Cu, Mn, Zn trace elements) were administered intramuscularly to cows into the Group 1 on 21±5 and 10±5 days before expected parturition. The cows in Group 2 were administered intramuscular saline solution on the same volume on the same day. Blood samples were taken on prepartum days 21±5 and 10±5 and postpartum days 7±3 and 14±3 to measure TAS and TOS levels in cows in Group 1 and Group 2. Colostrum samples were taken immediately after parturition to determine TAS and IgG levels. Blood BHBA levels were measured from blood samples taken on postpartum days 7±3 and 14±3. Antioxidant administrations in prepartum period did not affect TAS changes (P = 0.089).