Sığırlarda gebeliğin son döneminde uygulanan vitamin e ve selenyumun postpartum dönem sorunları üzerine etkisi
Effect of prepartum treatment of vitamin E-selenium on postpartum reproductive problems of dairy cows and heifers
- Tez No: 376912
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma ineklerde prepartum dönemde yapılan vitamin E ve selenyum enjeksiyonunun postpartum dönemde görülen retensiyo sekundinarum, puerperal akut metritis, puerperal mastitis ve postpartum östrus görülme oranı üzerine etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışma materyalini, İzmir ilinde özel bir damızlık süt sığırı işletmesinde bulunan 22-26 aylık yaşta, 104 damızlık holstein ırkı düve oluşturdu. Materyal olarak seçilen 104 adet Holstein ırkı düve 2 gruba ayrıldı. Uygulama grubu hayvanlara (Grup 1, n=52), beklenen doğum tarihinden 10 gün önce Vitamin E ve Se içeren preperat (ml çözeltide 100 mg vitamin E asetat?a eşdeğer 100 IU Vitamin E, 1.03 mg saf selenyuma eşdeğer 3.0 mg Sodyum selenit 5 H2O, Seleject, Bremer Pharma Gmbh) 15 ml intramuskuler olarak enjekte edildi. Kontrol grubu hayvanlara (Grup 2, n=52) ise 5 ml izotonik NaCl enjekte edildi. Çalışma sonucunda uygulama grubu düvelerin 3?ünde (5,8%) retensiyo sekundinarum tespit edilirken, kontrol grubunda ise 10 düvede (19,2%) retensiyo sekundinarum tespit edildi. Metritis oranları uygulama ve kontrol gruplarında sırasıyla 23,1% (n=12) ve 42.3% (n=22) olarak bulundu. Doğum sonrası mastitis gösterenlerin sayısı uygulama grubunda 12 (23,1%) iken konrol grubunda bu sayı 7 (13,5%) olarak belirlendi. Postpartum 45 gün içinde östrus gösteren düvelerin sayısı da uygulama ve kontrol gruplarında sırasıyla 17 (32,7%) ve 18 (34,6%) olarak tespit edildi. Retensiyo sekundinarum ve metritis görülme oranları açısından uygulama ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunurken (p0.05). Bu çalışmanın sonucunda; yapılan uygulamanın retensiyo sekundinarum ve puerperal metritis olgularının oranını düşürdüğü, buna karşın puerperal mastitis ve pospartum östrus görülme oranına herhangi bir etkisinin olmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of prepartum vitamin E and selenium injection on postpartum retentio secundinarium, puerperal acute metritis, puerperal mastitis and ratio of postpartum oestrus. The material of the study was composed of 104 broodstock holstein breed heifers (22-24 months of age) from a dairy cattle farm in İzmir. These 104 animals were divided into 2 grups as application group (n: 52) and control group (n: 52). To application group animals, 15 ml vitamin E and selenium preparation (1ml solution contains: 100 IU vitamin E equivalent of 100 mg vitamin E asetat + 3,0 mg sodium selenit 5 H2O equivalent of 1,03 mg pure selenium, Seleject, Bremer Pharma Gmbh) was intramuscularly injected 10 days before the expected date of birth. And to control group animals, 5 ml isotonic NaCl was intramuscularly injected. As a result of study; retentio secundinarium was determined in 3 animals of application group (5,8%) and 10 animals of control group (19,2%). Rates of metritis were 23,1% (n=12) and 42,3% (n=22) respectively in application and control groups. Postpartum mastitis was determined in 12 animals (23,1%) of application group and in 7 animals (13,5%) of control group. The number of heifers in which oestrus signs are observed postpartum 45 days were; 17 (32,7%) and 18 (34,6%) respectively in application and control groups. The differences of retentio secundinarium and metritis rates between application and control groups were statistically significant (p0,05). According to results of this study; however prepartum vitamin E and selenium injection is reduced the rates of retentio secundinarium and puerperal metritis, it doesn?t effect on the rates of puerperal mastitis and postpartum oestrus.