Holstein ırkı ineklerde prepartum ile postpartum dönemlerde malondialdehit, nitrik oksit, total oksidan kapasite ve total antioksidan kapasite değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of malondialdehyde, nitric oxide, total oxidant capacity and total antioxidant capacity values in prepartum and postpartum periods in holstein breeds
  1. Tez No: 660133
  2. Yazar: KEVSER GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Holstein ırkı ineklerde prepartum ve postpartum dönemde total oksidan kapasite (TOK), total antioksidan kapasite (TAK), nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA) düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Klinik olarak sağlıklı ineklerden gebeliğin son döneminde (doğumuna iki haftadan daha kısa bir süre kalmış olan) ve doğum sonrası 7. günde kan örnekleri alındı ve 3000 devirde 10 dakika santrifüj edildi. Serumlar mikrosantrifüj tüplerine aktarıldı ve ölçümler yapılıncaya kadar -20°C'de depolandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the levels of total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC), nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA) in prepartum and postpartum cows. Blood samples were taken from clinically healthy cows in the last period of the pregnancy (less than two weeks before parturition) and 7 day after parturition and centrifuged for 10 minutes at 3000 rpm. Serums were transferred to microcentrifuge tubes and stored at -20°C until measurements.