Futbolda lig sıralamasına göre antrenman yüklerinin karşılaştırılması
Comparison of training loads according to the league ranking in soccer
  1. Tez No: 586755
  2. Yazar: SEMİH KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇATIKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2017-2018 sezonunda 11 hafta boyunca lig şampiyonu ve lig sonuncu olan takımların haftalık içsel ve dışsal yüklerini karşılaştırmak ve bu takımların benzer pozisyonlarında oynayan oyuncuların antrenman yüklerini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2017-2018 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Spor Toto Gelişim Elit U19 Liginde müsabakalara katılan Altınordu ve Manisaspor futbol takımları katılmıştır. Bu çalışmadaki katılımcı sayısı, 10 oyuncu Altınordudan ve 10 oyuncu Manisaspordan olmak üzere toplamda 20 futbolcudur. Çalışmadaki oyuncular pozisyonlarına göre 8 savunma, 6 orta saha, 6 forvet olarak sınıflandırılmıştır. Kaleciler çalışmaya dahil edilmemişlerdir. Çalışma öncesinde antropometrik ve YIRT 1 testi yapılmıştır. İçsel ve dışsal yüklere ait veriler ligin 2. yarısının son 11 haftası boyunca toplanmıştır. İçsel yük hesaplama metodu olan RPE ile Sportif Kulüp Yönetimi isimli telefon aplikasyonu kullanarak her bir antrenman veya müsabaka için hesaplama yapılmıştır. Haftalık içsel yükler, günlük antrenman yüklerinin toplamıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study is to compare weekly internal and external training loads and to asses training loads of players playing in the same positions of the league champions and the team that is the last of the league during eleven weeks of training in-season 2017-2018. Methods: Altınordu and Manisaspor soccer teams that were played in the 2017-2018 Turkish Sport Toto Development Elite U19 League participated in this study. The total number of participants in this study is 20, including 10 players from the Altınordu and 10 players from Manisaspor. Players were classified by their playing position as 8 players defender; 6 players midfielder; 6 players forward. Goalkeepers were excluded from the analysis. Before the study anthropometric measurements and the YIRT1 test were performed. We collected internal and external load datas for this study during the last 11 weeks of the second half of the league. Internal training load for a training or competition was calculated with RPE using the new phone application that is called Sporty Club Management. Weekly internal workloads were calculated with sum of the daily training loads throughout the week.