Ermeni terör örgütü: Asala
Armenian terrorist organization: Asala
  1. Tez No: 206098
  2. Yazar: ZEYNEP KARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, esas olarak günümüz bakış açısı ve bilgileriyle kanlı teröristörgüt ASALA incelenmektedir. ASALA, Ermeni teröründen ve meselesinden ayrıtutulamayacağı için, genel olarak Ermeni terörü ve sözde Ermeni soykırımıiddiaları da gözden geçirilmektedir.Çalışmanın hazırlanması için, kapsamlı literatür taraması, sonuç çıkarma veyorumlar yapma temel metodoloji olarak benimsenmiştir.Bu çerçevede, ilk olarak, tarihi bir perspektifle Ermeni sorunu, sözde Ermenisoykırımı iddiaları ve Ermeni terörü göz önüne alınmıştır. Daha sonra, ana konuolan ASALA, örgütün amaçları, örgütsel yapısı, diğer örgütlerle ve ülkelerlebağlantıları ve terörist faaliyetleri açısından incelenmektedir. Bir sonraki bölüm,ASALA'nın Ermeni meselesine katkısını sorgulamakta ve çalışma, Türkiye'ninASALA'ya yönelik politikalarının analizi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, primarily the bloody terrorist organization ASALA is studiedwith today?s perspective and available knowledge. Since the ASALA cannot bekept separated from Armenian terrorism and problem, the Armenian terrorism andso-called Armenian massacre allegations are also overviewed, in general.For the preparation of the work, comprehensive scan of current literaturesources, making deductions and comments were adopted as the mainmethodology.In this framework, first of all the Armenian problem, massacre allegationsand Armenian terrorism are considered from a historical point of view. Then, themain topic the ASALA is examined in terms of their objectives, organizationalstructure, their contacts with other organizations/countries and terrorist activities.Next section questions the ASALA?s contributions to the Armenian problem. Thework is finalized with the analysis of Turkey?s politics regarding ASALA.