Ermeni terör örgütü ASALA ve şehit edilen Türk diplomatlar
Armenian terrorist organization ASALA and martyrs of Turkish diplomats
- Tez No: 698890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yıllarında yaşanan gelişmeleri sözde soykırım olarak nitelendiren Ermeni toplumunun bir kısmı, Türk milletine karşı büyük bir nefret duygusu beslemektedir. Ermenilerin terör eylemleri, 1970 ve 1980'li yıllar boyunca Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef almış, ASALA terör örgütü aracılığıyla masum sivillerin canına kıyılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; Ermeni sorununun tarihsel arka planının aydınlatılması, bu suretle de terör örgütü ASALA'nın kuruluş gerekçelerinin ortaya konulması ve bu kanlı terör örgütü tarafından şehit edilen Türk diplomatların kimliklerinin yeniden hatırlatılmasıdır. Çalışmada eldeki imkanlar dahilinde detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu kaynakların işaret ettiği üzere ASALA terör örgütü Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı bölgesinde Türk diplomatları şehit etmiştir. ASALA terör örgütünün saldırıları, hedeflendiği gibi Türkiye'yi dış politikada köşeye sıkıştırmamış, aksine 13 yıl süren eylemler sonucunda ASALA terör örgütü eylem yapamaz hâle gelmiş ve sonrasında ortadan kalkmıştır. Çalışmada vurgulanan sonuçlardan bir tanesi 1980'li yılların ortasından bu yana saldırı gerçekleşmemesine rağmen Türkiye için terör tehdidinin sona ermediği, bu nedenle faşizan eğilimlere sahip Ermenilerin terör eylemlerine karşı hazırlıklı olunması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Part of the Armenian community, who described the developments in the last years of the Ottoman Empire as so-called genocide, feel a great hatred towards the Turkish nation. Innocent civilians were killed as a result of the terrorist attacks carried out by the ASALA terrorist organization in the 1970s and 1980s. The main purpose of this study is to provide information about our Turkish diplomats who are martyred by the Armenian terrorist organization ASALA. In the study literature review method has been used. According to the results obtained, ASALA terrorist organization has martyred Turkish diplomats in many different parts of the world, especially in Europe. Attacks of ASALA terrorist organization, could not suppress in Turkey's foreign policy as intended, as a result of 13 years of actions, the ASALA terrorist organization became unable to take action and then disappeared. One of the results which is highlighted is not end of the Armenian terrorist threat to Turkey due to the absence of an attack since the mid-1980s, therefore, it is necessary to be prepared against Armenian terrorism.