Örgütsel bağlılığın işe devamsızlık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect on organizational commi̇tment to absenteeism and intention to quit
- Tez No: 586784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA İÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin işe devamsızlık ve işten ayrılma niyetleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) çalışanlarından 170 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini ortaya koyan; bunun yanında farklı grupların ölçeklerden aldıkları puanların ortalamaları açısından karşılaştırılması için Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi kullanılmıştır. Yine araştırmada, ölçek ifadeleri arasında yer alan boyutların birbirleri ile olan ilişkilerinin yönünü ortaya koyan korelasyon ve regresyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların örgütsel bağlılık düzeyleri ile işe devamsızlık ve işten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yine katılımcıların örgütsel bağlılık düzeyleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma süresi, görev ve maaş değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Katılımcıların işe devamsızlık düzeyleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, maaş ve görev arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmemiş iken çalışma süresi değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Katılımcıların işten ayrılma niyetleri ile cinsiyet, eğitim durumu ve çalışma süresi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş iken görev, yaş ve maaş değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of organizational commitment levels on absenteeism and intention to quit. A questionnaire was applied to 170 employees of the Ministry of Health Communication Center (SABİM). In the analysis of the data obtained as a result of the application, the effects of independent variables on the dependent variable; In addition, Independent Sample T-Test and One Way Variance (ANOVA) test were used to compare the mean scores of the different groups. In the study, correlation and regression analysis which revealed the direction of the relationships between the dimensions of the scale expressions with each other were included. As a result of the research, it was found that there is a significant relationship between the organizational commitment levels of the participants and the intention of absenteeism and quitting. It was also observed that there was no significant difference between the organizational commitment levels of the participants and gender, age, education level, working time, duty and salary variables. While there was no significant difference between the absenteeism levels of the participants and gender, age, education level, salary and duty, there was a significant difference between the duration of the study. While there was no significant difference between the participants' intention to quit and gender, educational status and working time, a significant difference was found between educational duty, age and salary variable.