Dijital sanatın fiziksel mekânda buluşması: Sanal ve estetik
The meeting of digital art in physical space: Virtual and aesthetic
  1. Tez No: 881193
  2. Yazar: SILA KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLDEM AYTAR SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanat, daima yeniliklerden etkilenerek bünyesine dahil eden dinamik bir kavram olmuştur. Dijitalleşme ve teknolojinin de etkisiyle farklı birçok disiplinde atılımlar yaşandığı gibi sanat branşlarında da etkileşimler görülmüş ve tümüyle yeni bir sanat dalı olan dijital sanatın temelleri atılmıştır. Farklı boyut, biçim ve yaklaşımlar ile çeşitlenen dijital sanat formlarının, sergileme yöntemleri, teknik gereç ve uygulamaları, mekânsal gereksinimleri mekanları yeniden şekillendirmektedir. Çağımızda da gelişimini sürdüren dijital sanat, mekânı çeşitli şekillerde ele almaktadır. Tarihsel süreç içerisinde, mekân-sanat ilişkisi daima etkileşim içerisinde birbirini etkileyen kavramlar olmuştur. İnsanlık tarihindeki ilk mekanlardan itibaren görülmeye başlanan sanat-mekân bağlantısı, dijital sanat ile yeni boyutlar kazanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacını dijital sanatın etkisiyle mekanlarda görülen dönüşümün analizi oluşturmaktadır. Dijital sanat eserleri, birçok farklı teknik, yöntem vb. mekânsal gereksinime ihtiyaç duymaktadır. Bu mekânsal gereksinimlerin tespitinin yanı sıra eserlerin kamusal alanlardaki varlığı ile bu alanların sergileme mekanlarına dönüşümünün incelenmesi de araştırmanın amaçlarındandır. Çalışmada, belgesel tarama yöntemiyle literatürdeki yazılı kaynaklara ulaşılmış, müzelere ve sanatçılara ait internet sayfalarından elde edilen eserler ve mekanlara ait görseller toplanmış ve ulaşılabilir durumdaki eserlerin bulunduğu mekanlar yazar tarafından gözlemlenerek analiz edilmiştir. Tez kapsamında, dijital sanata ve fiziksel mekân ile ilişkisine değinilerek sanal, estetik ve mekân kavramlarının dönüşümü aktarılmıştır. İlk olarak dijital sanat ve tarihçesi, dijital sanat türleri ve gereksinim duyulan teknik gereç ve cihazlara, sergileme yöntemlerinin çeşitliliğine değinilmiştir. Ardından mekân kavramı, dijital sanatın görüldüğü mekân sınıflandırmaları, sergileme yöntemlerinde mekânın ele alınış çeşitleri ve dönüştürülen mekân türleri incelenmiştir. Dijital sanatın mekân ve izleyici ile kurduğu ilişki tarihsel süreç içerinde ele anılarak örnekler üzerinden analiz edilmiştir. Son olarak estetik ve sanal kavramı ile bu kavramların mekân ile kurduğu bağlantı araştırılmış, fiziksel mekânı nasıl etkilediği incelenmiştir. Çağımızda da sıklıkla etkisini gösteren dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, dijital sanatın mekân ile kurduğu ilişkiyi çeşitlendirmeyi ve mekânı dönüştürmeyi sürdürdüğünden önem teşkil eden güncel bir konudur. Teknoloji ile temeli atılan dijital sanatın, birçok yeni mekân kavramını doğurduğu ve mekanları dönüştürerek yeni boyutlar kazandırdığı görülmektedir. Mekanların sanat ile ilişkisinde gerçeklik ve sanallık bağlantısında çeşitlendiği/dönüştüğüne ulaşılmıştır. Teknolojinin etkisi ile sanatın ve mekânın dönüşümünün süreceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Art has always been a dynamic concept, continually influenced by innovations and evolving over time. With the advent of digitalization and technology, significant breakthroughs have been achieved across various disciplines, including the art world, leading to the emergence of digital art as a new art form. The exhibition methods, technical equipment, applications, and spatial requirements of digital art, which vary in dimensions, forms, and approaches, have reshaped artistic spaces. In our contemporary era, digital art engages with space in diverse ways. Historically, the interaction between space and art has always been mutually influential, with the art-space connection dating back to the earliest human settlements. This relationship has gained new dimensions with the advent of digital art. The aim of this study is to analyze the transformation of spaces under the influence of digital art. Digital artworks necessitate various techniques, methods, and spatial requirements. This study aims to identify these spatial requirements and explore the presence of digital artworks in public spaces, transforming them into exhibition spaces. The research involves a documentary review of written sources, collection of visuals from museum and artist websites, and observation and analysis of accessible spaces housing these works. The thesis explores the transformation of concepts such as virtuality, aesthetics, and space in the context of digital art and its relationship with physical space. The study begins by discussing the history of digital art, its types, the technical equipment and devices needed, and the variety of exhibition methods. It then examines the concept of space, the classifications of space where digital art is exhibited, the types of spaces in exhibition methods, and the transformed spaces. The relationship between digital art, space, and viewers is analyzed through historical examples. Lastly, the concepts of aesthetics and virtuality, their connection to space, and their impact on physical space are investigated. The ongoing influence of digitalization and technological developments is significant as they continue to diversify and transform the relationship between digital art and space. Digital art, rooted in technology, has introduced many new spatial concepts and transformed existing spaces, providing them with new dimensions. The study concludes that the relationship between art, reality, and virtuality continues to diversify and transform spaces. It is anticipated that the transformation of art and space will persist with the influence of technology.