Yapay zeka ile oyun seviyeleme
Game levelling with artificial intelligence
- Tez No: 586823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Oyun geliştirim süreci, her geçen gün daha ayrıntılı bir yapıya sahne olmaktadır. Kapsamlı bir bilişim teknolojisi olan yapay zeka uygulamaları, oyun teknolojilerini de yakından ilgilendirmiştir. Her geçen gün artan etkileyici çalışmaların başında gelmektedir. Bu çalışmada ise 2 boyutlu bir platform oyununun seviyeleme işlemleri incelenmiştir. Renga, isimli oyun temel bir oynanışa sahiptir. Oyun verileri, elde edilen oynanış ve kullanıcı bilgileri ile yapay sinir ağları modelince işlenecektir. Çıkan sonuçlar, yapılan sınıflama işlemi, bir sonraki bölüme yönelik sonuçlar sunmaktadır. Böylelikle, geliştiricilerin oyun kullanıcıları için sunduğu en verimli oynanabilirlik algısı şekillenecektir. Bir oyunu ise oynanabilir kılan en önemli özellik zorluktur. Her kullanıcının farklı oyun becerilerine sahip olması her oyuncuya farklı zorluk sunumunun bir gereklilik olduğunu ortaya çıkaracaktır. Bu çalışma dinamik verilerle hesap edilen zorluğun kullanıcıya göre şekillenebilirliğini Renga üzerinde sağlamaktır. Bu sayede yeni bölümler varlıkların kullanıcıya özel değerleriyle oluşturulacaktır. Kullanıcıya en verimli oyun tecrübesi aktarılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The game development process is becoming a more detailed structure every day. The applications of artificial intelligence (AI), which is a comprehensive information technology, have been closely related to game technologies. In this project, the levelling process of a 2-dimensional (2D) platform game was investigated. The game called“Renga”has a basic gameplay. Game data was processed through an artificial neural network (ANN) model that is trained with gameplay and user information. The classification process with the output data provides results for the next game section and level. In this way, the most effective playability impression that the developers offer to the game users is created. The most important feature that makes a game playable is difficulty. The fact that each user has a different game skill requires each player to have a game with different difficulty. In this project, the variety of difficulty calculated with dynamic data by the user is provided by Renga, in which new sections/levels are created with user-specific assets. Thus, the most efficient gaming experience has been transfered to the users.