Öznel yaşam tatmini açısından Para Kazanma Motivasyonu Ölçeğinin Türkçeye uyarlanmasına ilişkin bir araştırma
A research for adeptation of a Money Making Motivation Scale to Turkish in terms of subjective well-being
- Tez No: 586824
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modern insan yaşamında pek çok birey neredeyse tüm zamanını para kazanmaya ya da bu para kazanırken çektiği acılardan kurtulmaya harcamaktadır. Günlük yaşantısını sürdüren modern insan bu durumu insan yaşamı içerisindeki doğal bir süreç olarak algılamaktadır. Fakat farklı bireyler para konusunda farklı tutumlara sahiptir. Bu tutumlar zaman içinde değişmektedir. Herkesin cebinde bulunduğu halde insanlar para hakkında pek çok fantastik fikre sahiptir. Neredeyse bütün kayda değer insan faaliyetleri para için yapılır. Kimsenin, kimseye para vermediği bir dünyada kimse gökdelenler dikmez ya da uçaklarla, insanları dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşımaz. Devletler dahi bireylerden vatandaşlık sorumluluklarını parasal yollarla yerine getirmesini bekler. Peki insanlar paralarını gerçekten ihtiyaçları için mi kazanır? Ya da insanlar neden para kazanmak ister? Para mutluluk getirir mi? Bu soruların basit birer cevabı yoktur. Bireylerin para konusundaki davranışları ve motivasyonları bireyler arasında hatta zaman içinde kendi kendilerinden farklılık göstermektedir. Bunları ölçmek için de farklı bilimsel araçlar geliştirilmiştir. Bu çalışma para tutumlarını daha iyi anlamakta kullanılabilecek bir ölçeğin Türkçeye uyarlama çalışmasıdır. Srivastva vd. (2001) tarafından geliştirilen ölçek insanların mutluluk düzeylerini de dikkate alarak para kazanma motivasyonlarını ölçmektedir. Srivastva vd.'nin (2001) para tutum ölçeği ve Diener vd.'nin öznel yaşam tatmini ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ile Türk literatürüne para kazanma motivasyonlarını verimli bir şekilde ölçebilen bir ölçek kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern people spends nearly all the time it has to money gaining activities or getting rid of the pain that such activities bring to them. These people who continues its daily life feels this process as natural way of life. But different people has different attitudes about money. And these attitudes changes in time. Even if all people has money in their pockets they still have fantastic opinions about it. Nearly all considerable human actions being done for money. In the world that nobody pay and being paid, no one will build skyscrapers or carry people all around the world with aeroplanes. Even states expects from its citizens to pay their responsibilities as currency. But does humans really earn money for their needs? Or why people wants to earn money? Is money brings happiness? All this questions doesn't have a basic answer. People shows different money behavior and motivations from each other or themselves in different times. Different scientific tools were being develeped in time to measure these differences. This research is adaptation of a measure to Turkish which can be used to understand money attitudes better. Measure that being developed by Srivastava et al.(2001), measures money making motivations of people meanwhile considering their level of happiness. With the adaptation of Srivastava et al.'s (2001) measure of money making motivations and Diener et al.'s subjective well-being measure to Turkish, Turkish literature has gained measure to efficiently measure money making motivations.