AB ülkelerinde ve Türkiye'de sosyal güvenlik reformu sürecinde sosyal diyalog
Social dialogue in the porcess of social security reform in EU countries and Turkey
- Tez No: 586836
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Sosyal diyalog, özellikle 1980'li yıllardan itibaren Avrupa Birliği ajandasında önemli bir yer edinmeye başlayan bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Geleneksel demokrasinin, bazı noktalarda yetersiz kalmasının bir sonucu olarak, farklı sosyal tarafların müzakere etmesini ve ortak sonuca ulaşmasını amaçlayan sosyal diyalog, zaman içinde yaygın şekilde kullanılır olmuştur. Sosyal diyaloğun belirgin bir şekilde kullanıldığı durumlardan birisi sosyal güvenlik reformu sürecidir. Artan dış rekabete bağlı olarak emek maliyetlerinde yaşanan artışla mücadele etmek isteyen Avrupa ülkeleri, sosyal güvenlik sistemlerini reformize etmek istemişlerdir. İşçi tarafının kazanımlarını kaybetmemek için sert mücadelelere başvurmasını engellemek için de müzakere temel bir mekanizma olarak kullanılmaya çalışılmıştır. Yaşlanan nüfus, artan bütçe açıkları gibi görünen nedenler üzerinden, diyalog mekanizması vasıtasıyla reformun hayata geçirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında Avrupa Birliği ve Türkiye'de sosyal güvenlik reformu sürecinde sosyal diyaloğun nasıl kullanıldığı karşılaştırılmıştır. Öncellikle sosyal diyalog kavramının nasıl tanımlandığı incelenmiştir. Bu kavramın unsurları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Daha sonra sosyal diyaloğun AB ve Türkiye'deki gelişimi analiz edilmiştir. Bunun ardından sosyal güvenlik reformları sürecinde AB ve Türkiye'de sosyal diyaloğun nasıl kullanıldığına dair literatür taraması yapılmıştır. Ardından tezin özgün yanını oluşturan bir alan çalışması ile Türkiye'deki durumun daha iyi biçimde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizden elde edilen bulgulara dayanarak sosyal diyaloğa ilişkin alternatif modeller ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Social dialogue has emerged as a concept that has started to take an important place in the European Union agenda, especially since the 1980s. As a result of the lack of traditional democracy at some points, Social Dialogue, which aims to negotiate and reach a common conclusion, has been widely used over time. One of the situations in which social dialogue is used is the process of Social Security reform. As a result of increasing foreign competition, European countries wanted to reform their social security systems in order to fight the increase in labour costs. In order to prevent the workers ' side from applying to hard struggles in order not to lose their scrapes, it was tried to be used as a basic mechanism of negotiation. Reform was implemented due to social dialogue mechanism, via visible reasons as aging population and increasing budget deficits. In this context, it was compared how social dialogue was used in the process of Social Security reform in the European Union and Turkey. First of all, how the concept of social dialogue is defined has been studied. The elements of this concept have been tried to be introduced. Then the development of social dialogue in the EU and Turkey was analyzed. Following this, a literature survey was carried out on how social dialogue was used in the EU and Turkey in the process of Social Security reforms. Then, it was aimed to analyze the situation in Turkey in a better way with a field study which constitutes the original side of the thesis. Based on the findings obtained from the analysis, uz an alternative model for social dialogue was introduced.