Nedenleri ve sonuçları bakımından Türkiye'de düzensiz göç: 2000 – 2015 yılları arasında bir değerlendirme
Irregular migration in terms of causes and consequences in Turkey: An assessment year between the years of 2000 – 2015
- Tez No: 586885
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin düzensiz göç akışı içindeki yerini veriler ışığında ve geniş bir perspektifle ele almaktır. Bu kapsamda, konuya ilişkin ulusal ve uluslararası literatürün yanında, düzensiz göçmenlere ilişkin yapılmış saha çalışmaları, T.C. İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden doğrudan temin edilmiş bilgiler, yıllık göç raporları dâhil olmak üzere ulaşılabilen en son veriler kullanılmıştır. Ayrıca Türkiye'ye gelen ve herhangi bir nedenle Türkiye'de yaşayan yabancılara ve onların çalışma hayatlarına dair istatistiklere de yer verilmiştir. Bu doğrultuda istatistiklerin bir kısmı doğrudan kullanılırken, bir kısmı yeniden sınıflandırılmıştır. Genel olarak yıllar içindeki değişimin doğrudan görülmesi amaçlanmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, Türkiye perspektifinden düzensiz göç olgusunun, kendine has niteliklerini ve eksikliklerini ortaya koymuştur. Türkiye'nin coğrafi konumu ile batı ve kuzey ülkelerini hedefleyen düzensiz göçmenler için transit ülke olma durumunun devam ettiği bir gerçektir. Bununla birlikte Türkiye 2000'li yıllardan sonra düzensiz göçmenlerin hedefi haline gelmiştir. Bu durumun gerekçelerini ise; Türkiye'de kendi ülkelerinden daha çok kazanç temin edebilmeleri, esnek vize uygulamaları, coğrafi, dini ve kültürel yakınlık, Türklerin yabancılara yaklaşımı ve mevcut coğrafyada Türkiye'nin etrafındaki ülkelere nispeten refah seviyesinin daha yüksek olması şeklinde sıralamak mümkündür. Fakat sonuç olarak, mevcut verilerle Türkiye'nin hedef ülke olma özelliğinin transit ülke olma durumunun önüne geçtiğini gösteren net bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the situation of Turkey within the scope of irregular immigration flow by enlightening with the datas and to approach with a large perspective. Within this context, beside national and international literature field studies regarding the irregular immigrants, information obtained directly from Turkish Republic Ministry of Interior Directorate General of Migration Management and including annual immigration reports current datas are used. The statistics concerning the foreigners who came to live in Turkey with any reasons and their working life is also included. Within this scope, a part of statistics are directly used and other part is reclassified. In general, it is purposed to see the change directly within the years. Hence this study reveals specific features and deficiencies of irregular immigration fact from Turkey's perspective. Due to its geographical situation, Turkey is the transit country for the immigrants who targets to go to western and northern countries. In addition to this, Turkey has been a target to the irregular immigrants after the 2000s. The justification for this situation is that they can earn more money in Turkey than their countries, flexible visa proceedings, geographical, religious and cultural affinity, the approach of Turkish people to the foreigners and welfare level of Turkey is higher than the countries around in the same geography. However in conclusion, a concrete result which supports the fact of Turkey as a target country gets ahead of the fact of being a transit country couldn't be found with the current datas.