Burdur-Yeşilova-Sazak köyü arazi toplulaştırma projesinin metrik indeksler kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of land consolidation in Burdur-Yeşilova-Sazak village using metric indexes
  1. Tez No: 586894
  2. Yazar: ÖMER CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Burdur Yeşilova Sazak köyü arazi toplulaştırma projesinin metrik indeksler kullanılarak değerlendirilmesi amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla, toplam parsel sayısı, ortalama parsel büyüklüğü, toplulaştırma oranı, toplulaştırma katsayısı, toplam kenar, kenar yoğunluğu, şekil indeksi, fraktal boyut, ortalama şekil indeksi, alan ağırlıklı ortalama şekil indeksi ve çift logaritmalı fraktal boyut indeksi kullanılmıştır. Belirtilen bu indeksler proje sahasının tamamında ve hisseli parseli olmayan işletmelerde değerlendirilmiştir. Araştırma sahasında, 2 280 olan parsel sayısı toplulaştırma projesiyle 841'e düşmüştür. Ortalama parsel büyüklüğü proje alanının tamamında toplulaştırma ile birlikte 1.98 da'dan 5.11 da'a, hisseli parseli olmayan işletmelerde ise 2.09 da'dan 4.95 da'a yükselmiştir. Ortalama parsel sayısı toplulaştırma ile tüm proje alanında 7.33'den 2.7'ye hissesiz işletmelerde ise 5.31'den 2.07'ye gerilemiştir. Toplulaştırma oranı ve toplulaştırma katsayısı ise sırasıyla % 63.11 ve % 36.97 olarak gerçekleşmiştir. Toplam kenar uzunluğu tüm proje alanında toplulaştırma ile birlikte 451 467 m'den 262 298 m'ye, hissesiz işletmelerde ise 112 941 m'den 66 483 m'ye düşmüştür. Kenar yoğunluğu tüm proje alanında 998 m/ha'dan 609 m/ha'a, hissesiz işletmelerde 1 101 m/ha'dan 824 m/ha'a inmiştir. Şekil indeksi tüm proje alanında toplulaştırmayla birlikte 1.23'den 1.31'e hissesiz işletmelerde ise 1.23'den 1.34'e yükselmiştir. Fraktal boyut indeksi toplulaştırma sonrasında tüm proje alanında 1.42'den 1.38'e, hissesiz işletmelerde ise 1.42'den 1.34'e düşmüştür. Ortalama şekil indeksi araştırma alanının tamamı için toplulaştırma ile 1.37'den 1.35'e inerken, hissesiz işletmelerde 1.31'den 1.34'e yükselmiştir. Alan ağırlıklı ortalama şekil indeksi ise toplulaştırma ile birlikte tüm proje alanında 1.4'den 1.3'e düşerken hissesiz işletmelerde 1.33'den 1.35'e yükselmiştir. Çift logaritmalı fraktal boyut indeksinin ise toplulaştırma ile tüm proje alanında 1.5'den 1.3'e, hissesiz işletmelerde 1.3'den 1.1'e düşmüştür. Araştırma sonunda, kullanılan indekslerden sadece kenar yoğunluğu, fraktal boyut ve çift logaritmalı fraktal boyut indeksinin toplulaştırma projesinin değerlendirilmesinde kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to evaluate the land consolidation of Burdur Yeşilova Sazak village by using metric indexes. For this purpose, total parcel number, average parcel sizes, consolidation rate, consolidation coefficient, total edge, edge density, shape index, fractal size, average shape index, area weighted average shape index and double logarithmic fractal size index were used. These indexes were evaluated for the whole land consolidation project and the enterprises which do not have sharing parcels. In the research area, the number of parcels decreased from 2 280 to 841 by means of the land consolidation. The average parcel size increased from 1.98 da to 5.11 da with land consolidation for the whole research area, and from 2.09 da to 4.95 da in enterprises which don't have sharing parcels. Average parcel number has diminished from 7.33 to 2.7 in the whole project area and from 5.31 to 2.07 enterprises which don't have sharing parcels. The consolidation rate and the consolidation coefficients were found 63.11 % and 36.97 %, respectively. The total edge length has decreased from 451 467 m to 262 298 m in total area and from 112 941 m to 66 483 m in enterprises. which don't have sharing parcels. Edge density has decreased from 998 m/ha to 609 m/ha in the whole area and from 1 101 m/ha to 824 m/ha in enterprises which don't have sharing parcels. The shape index has increased from 1.23 to 1.31 in the whole project area and from 1.23 to 1.34 in enterprises. which don't have sharing parcels. Fractal dimension index has declined from 1.42 to 1.38 in the whole project area after consolidation and from 1.42 to 1.34 in enterprises which don't have sharing parcels. The average shape index has decreased from 1.37 to 1.35 by means of consolidation project for the entire research area and increased from 1.31 to 1.34 in enterprises which don't have sharing parcels. The area-weighted shape index has decreased from 1.4 to 1.3 in the whole area, while it has increased from 1.33 to 1.35 in enterprises. which don't have sharing parcels. Fractal size index with double logarithm was decreased from 1.5 to 1.3 in total project area and 1.3 to 1.1 in enterprises which don't have sharing parcels with consolidation project. At the end of the study, it was understood that only the edge density index, fractal dimension, and double logarithmic fractal dimension index could be used in the evaluation of the consolidation project