Erkeklerde kadına yönelik şiddet davranışları ve toplumsal cinsiyet tutumu; Bolu ili kıbrıscık örneği
Violence behaviors and gender attitudes towards men in women; Bolu province kibriscik example
- Tez No: 586893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Araştırma, erkeklerde kadına yönelik şiddet davranışları, belirleyicileri ve kadına yönelik şiddet davranışları ile toplumsal cinsiyet tutumu ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel çalışma olarak planlanmıştır. Örneklem büyüklüğü Aile Hekimliği Sisteminden (NBYS) random olarak 187 belirlenmiştir. Araştırmada veriler, sosyodemografik bilgi formu, erkeklerde kadına yönelik şiddet anketi ve Türk Erkeklerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği (ETCE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, frekans ve yüzde dağılımları ile ki-kare test, student t test ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kişilerin; yaş dağılımı 47,10±16,82 (yıl),eğitim durumu %63,1 lise ve üzeri, çalışan kişi oranı %66,3'tür. Yaşam boyu; ekonomik şiddet oranı %28,3, duygusal şiddet oranı %70,6 fiziksel şiddet oranı %61,5, cinsel şiddet oranı %8,6'dır. Son 1 yılda; ekonomik şiddet oranı %22,5, duygusal şiddet oranı %62 fiziksel şiddet oranı %57,8 ve cinsel şiddet oranının %7,5'tir. Araştırmada ekonomik durumun ve toplumsal cinsiyet algısının şiddet uygulama durumunu etkilediği belirlenmiştir. Şiddet uygulayan erkeklerde eşin kendisinden korktuğunu belirtenlerin yaklaşık altı kat daha fazla şiddet uyguladıkları önemli bir bulgudur. Sonuç: Araştırmanın birinci önemli bulgusu şiddet oranlarının yüksek olmasıdır. İkinci önemli bulgusu ise toplumsal cinsiyet eşitliği parametresinin değeri arttıkça kadına yönelik şiddet davranışlarının azaldığının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study was to investigate the relationship between gender attitudes and violence behaviors towards women among men and determinants. Materials and Methods: The Research is intented by choose section. The sample size was randomly determined from the Family Medicine System (NBYS) as 187. While evaluating the data of the study, chi square statistical analysis was applied to evaluate the relationship between the independent variables and violence in the monadic analysis of the definer statistical and qualitative data. Results: The participants age distribution was 47.10 ± 16.82 (years), education level was %63,1 in high school and above, ratio of working people was 66.3% Lifetime; economic violence rate was %28,3, emotional violence rate was %70,6 physical violence rate was %61,5, sexual violence rate was %8,6. In last 1 year; economic violence rate was %22,5, emotional violence rate was %62 physical violence rate was %57,8 and sexual violence rate was %7,5. In the study, in multiple analyzes, it was determined that economic situation and gender perceptions affect violence application situation. Conclusion: The first important finding of the study is the high rate of violence. The second important finding is that as the value of gender equality parameter increases, violence against women decreases.