Re-imagining 'the East': Digital games, neo-orientalism and representation of the other in military shooter games
'Doğu'nun hayali olarak yeniden üretimi: Dijital oyunlar, neo-oryantalizm ve askeri temalı nişancı türü oyunlarda ötekinin temsili
- Tez No: 586960
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Batı'nın Doğu üzerinde kurduğu emperyal ve kolonyal hâkimiyetin devam ettirilmesine olanak sağlayan kültürel ve ideolojik araçların çeşitlilik kazanmaktadır. Dijital teknolojiler ve iletişim araçları sayesinde her türlü enformasyonun kolay ve hızlı bir şekilde üretilmesi, yayınlanması ve dağıtılması, ekonomik ve teknolojik güç ile birlikte siyasi otorite konumunda olan Batı ve Batılı bakış açısı medya içeriklerine de yansımakta, film, müzik, gazete, dergi, oyuncak gibi her türlü popüler medya metinleri, Batı'nın siyasi toplumsal, kültürel ve ideolojik yapısının taşıyıcısı olmaktadır. Medya metinleri, özellikle 'Doğu' hakkında söylemler üretmekte ve Doğu'yu bir Öteki konumlandırmaktadır. Dijital oyunlar da bu bağlamda, içerisinde bulunulan siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik yapıdan bağımsız olarak düşünülmemelidir. Nasıl kitle iletişim araçları geçmişte olduğu gibi günümüzde de izleyenlerin (audience) düşüncelerini etkilemek ve bunu kurgusal metinler aracılığıyla bir anlatı içinde yapmak amacıyla kullanılıyorsa, dijital oyunlar da içinde bulunduğu dönem ve koşullardan etkilenmektedir. Bununla ilişkili olarak, 11 Eylül 2001 yılında Washington ve Pentagon'a yönelik yapılan saldırılar, medyada Doğu'nun bir Öteki olarak yeniden inşa edilmesine ve olumsuz bir şekilde temsil edilmesine neden olmuştur. Bu durum, özellikle savaş temalı birinci şahıs nişancı oyunların anlatısı yapısını etkilemekte ve bu oyunlar olumsuz bir Doğu imgesi oluşturmaktadır. Bu bakış açısıyla, ABD merkezli dijital oyun geliştirici, yayıncı ve dağıtımcı firması olan Electronic Arts'ın Medal of Honor (2010), Medal of Honor Warfighter (2012) ve Battlefield (2011) adlı savaş temalı birinci şahıs nişancı oyunları seçilerek, Neo-Oryantalizm'in görsel ve söylemsel öğeler ile ilişkisinin ortaya çıkarılabilmesi amaçlanmıştır. Neo-Oryantalizm'in görsel ve söylemsel öğeler ile ilişkisinin ortaya çıkarılabilmesi için, John Fiske'nin semiyotik yaklaşım ile oluşturduğu ve“The Codes of Television”(2001) olarak adlandırdığı üç aşamalı çerçeve kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural and ideological media that enable the continuation of the imperial and colonial domination of the West on the East, have gained diversity. Producing, publishing and distributing all kinds of information easily and quickly through digital technologies and communication devices, together with economic and technological power, from the West and Western perspective, which are in the position of political authority, is also being reflected to media contents; all kinds of media texts as films, music, newspaper, magazine, toys have been the carrier of the political, social, cultural and ideological structure of the West. Media texts, in particular, produce discourses on the 'East', and reposition the East as the 'Others'. In this context, digital games should not be considered as independent of the political, social, cultural and economic structure, either. How the mass media, just as it was in the past, is being used to influence the thoughts of the audience and to do this in a narrative through the use of fictional texts, digital games are also influenced by the period and conditions in which they exist. In connection with this, the attacks on Washington and the Pentagon on September 11, 2001, caused the East to be rebuilt as the Other and represented negatively on the media. This affects the narrative structure of the military first-person shooter games, and these games create negative imagery of the East. From this point of view, military first-person shooter games named Medal of Honor (2010), Medal of Honor Warfighter (2012) and Battlefield (2011) that belong to US-based digital game developer, publisher and distributor company Electronic Arts' have been chosen in order to reveal the relationship between Neo-Orientalism and visual and discursive elements in these games. In order to reveal the relationship between Neo-Orientalism and visual and discursive elements in these games, John Fiske's three-stage frame which he formed with a semiotic approach and called“The Codes of Television”(2001) is used.