İskenderun Körfezi sismik yansıma verilerinin yığma öncesi derinlik migrasyonu
Pre-stack depth migration of seismic reflection data in the Iskenderun Bay
  1. Tez No: 970914
  2. Yazar: SELİN CEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Doğu Akdeniz'in kuzeydoğusunda yer alan İskenderun Körfezi tektonik açıdan aktif bir bölgedir. Doğu Akdeniz'in etrafında bulunan tektonik rejimler; doğuda Bitlis-Zagros sutur zonu boyunca kıtasal çarpışma, güneyde Kıbrıs yayı ve Helenik yay boyunca Afrika levhası ve Anadolu plakası arasında dalma-batma zonu ve Anadolu plakasının iki büyük doğrultu atımlı fay boyunca batıya doğru kaçış hareketidir. Bu tez çalışmasında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından İskenderun Körfezi'nde 1989 yılında toplanan 4 profil çok kanallı sismik yansıma verisi kullanılmıştır. Emerson-Paradigm Echos & GeoDepth yazılımları kullanılarak sismik veriler işlenmiş ve 2B Kirchhoff yığma öncesi derinlik migrasyonu uygulanılması ile bölgeye ait ilk kez derinlik kesitleri elde edilmiştir. Veriler üzerine hem rutin hem de rutin olmayan veri işlem adımları uygulanmıştır. Rutin veri işlem adımları; veri yükleme, geometri tanımlama, istenmeyen izlerin ve alanların atılması, bant-geçişli süzgeçleme, statik düzeltme, önkestirim dekonvolüsyonu, f-k eğim süzgeci, CDP ortamına geçiş, F-K eğim süzgeci ZMULT modülü, hız analizi ve yığmadır. Rutin olmayan veri işlem adımı ise yığma öncesi derinlik migrasyonudur (PSDM). Yığma öncesi derinlik migrasyonu yeraltının karmaşık tektonik özelliklere sahip olması durumunda (faylanmalar, kıvrımlanmalar, tuz domları) gerçek jeolojiye yakın derinlik kesitleri elde etmede büyük yarar sağlayan bir yöntemdir. PSDM yönteminde kullanılan ara hız modeli gerçek ışın yollarını kullanarak tabaka sınırlarında ışın bükülmesine izin vermekte ve başlangıç ara hız modelinin doğruluğu PSDM için oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada, her sismik hat için başlangıç ara hız modeli ile yığma öncesi derinlik migrasyonu (PSDM) uygulanmasının ardından ilksel derinlik kesitleri elde edilmiştir. Başlangıç ara hız modeli ile uygulanan PSDM sonucu elde edilen CDP gruplarında yatay olmama durumu gözlemlenmiş ve bu hata oranlarını giderebilmek için grid tomografi ve tabaka-tabanlı tomografi yöntemleri kullanılmıştır. Tomografi ardından elde edilen güncellenmiş ara hız modeli ile PSDM yeniden uygulanmış ve veri işlem adımları CDP grupları tamamen yatay hale gelene kadar yinelemeli olarak devam ettirilmiştir. Çalışmanın amacı, yığma öncesi derinlik migrasyonu uygulanılması ile İskenderun Körfezi'nde yeraltına dair en doğru yaklaşımı sağlayan derinlik kesitleri elde edebilmek ve yığma öncesi derinlik migrasyonunda kullanılan grid tomografi ve tabaka-tabanlı tomografi yöntemlerinin elde edilen kesitler arasında karşılaştırmalar yapılarak sığ ve derin tabakaları, fayları, kıvrımlanmaları görüntülemede nasıl sonuçlar verdiğini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The Gulf of İskenderun, located in the northeast of the Eastern Mediterranean, is a tectonically active region. The tectonic regimes around the Eastern Mediterranean are continental collision along the Bitlis-Zagros suture zone in the east, subduction zone between the African and Anatolian plates along the Cyprus arc and the Hellenic arc in the south, and the westward escape of the Anatolian plate along two major strike-slip faults. In this thesis, 4 profile multi-channel seismic reflection data collected by the Turkish Petroleum Corporation (TPAO) in the Gulf of İskenderun in 1989 were used. The seismic data were processed using Emerson-Paradigm Echos & GeoDepth software and by applying 2D Kirchhoff pre-stack depth migration, depth sections of the region were obtained for the first time. Both routine and non-routine data processing steps were applied to the data. Routine data processing steps are data loading, geometry definition, editing and muting, band-pass filtering, static correction, predictive deconvolution, f-k filter, CDP sorting, F-K filter ZMULT module, velocity analysis and stacking. The non-routine data processing step is pre-stack depth migration (PSDM). Pre-stack where the subsurface has complex tectonic features (faulting, folding, salt domes). The PSDM method uses an interval velocity model. The interval velocity model allows ray bending at layer boundaries using real ray paths. In this study, initial depth sections were obtained after applying pre-stack depth migration (PSDM) with the initial interval velocity model for each seismic line. Non-horizontality was observed in the CDP groups obtained from the PSDM application with the initial interval velocity model and grid tomography and horizon-based tomography methods were used to eliminate this error. Following tomography, PSDM was re-applied with the updated interval velocity model, and the data processing steps were repeated iteratively until the CDP groups became completely horizontal. The aim of the study is to obtain depth sections that provide the most accurate approach to the subsurface in Iskenderun Bay by applying pre stack depth migration and to explain how the grid tomography and horizon-based tomography methods used in pre-stack depth migration yield results in imaging shallow and deep layers, faults and foldings by making comparisons between the obtained sections.