İnsan kaynakları uygulamalarının oyunlaştırma ve davranışsal psikoloji çerçevesinde incelenmesi
İnsan kaynaklari uygulamalarinin oyunlaştirma ve davranişsal psi̇koloji̇ çerçevesi̇nde i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 587014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Oyunlaştırma kavramı birçok alanda özellikle eğitim ve öğretim amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde işletmelerde insan kaynakları süreçlerinde de kullanılmaya başlanan oyunlaştırma, başta işveren markası yaklaşımı olmak üzere işveren-çalışan memnuniyeti ve performans artışları açısından oldukça değerlidir. Çalışma kapsamında insan kaynakları uygulamalarında oyunlaştırmanın kullanımı ve oyunlaştırmanın davranışsal psikoloji üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Oyunlaştırma ve oyunlaştırmanın davranışsal psikoloji üzerindeki etkisi insan kaynakları alanındaki uygulamalar açısından ele alınmış ve nitel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda oyunlaştırma uygulamalarını ve tekniklerinin mülakat süreçlerinde bireysel anlamda, eğitim süreçlerinde ise ekipsel anlamda davranışsal farklılıklar yarattığı, oyunlaştırma yöntemleri ile hazırlanan kurguların psikolojik davranış farklılıkları oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of gamification is used in many fields, especially for educational purposes. Gamification, which is also used as a human resources management tool, is highly valuable in employer-employee satisfaction and performance improvements, especially in the employer brand approach. This research is conducted to investigate the use of gamification in human resources implementations and to explore the effects of gamification and gamification on behavioral psychology in human resources applications. The effect of gamification and gamification on behavioral psychology is considered as a case study in terms of uses in the field of human resources and qualitative analysis technique is utilized. According to the findings, it has been concluded that gamification practices and techniques create behavioral differences in interviewing process in individual sense and in training process in teamwork sense, and fictions prepared with gamification methods create psychological behavior differences.