Kişisel demografik özelliklerin örgütsel bağlılık üzerine etkileri: Bingöl Üniversitesi akademik ve idari personel örneği
The effect of personal-demographic characteristics on organizational commitment: The case of Bingöl University
  1. Tez No: 587013
  2. Yazar: OSMAN EPREM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Bingöl Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademik ve idari personellerin sahip oldukları demografik özelliklerinin örgütsel bağlılıklarını ne düzeyde etkilediğini bulmaktır. Bu amaç doğrultusunda Bingöl Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademik ve idari personellerin kurumlarına olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeylerinin ne ölçüde olduğu ve bunun yanında bu bağlılık türleri ile yukarıda belirtilen personellerin kişisel demografik özellikleri arasında ilişki olup olmadığı tespit edilmiştir. Yüz akademik ve yüz idari personel üzerinde uygulanan anket çalışması neticesinde, ilgili personellerin duygusal bağlılık düzeylerinin diğer bağlılık türlerine göre daha yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Bingöl Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademik ve idari personellerin duygusal bağlılıklarının, meslek durumu, eğitim durumu ve gelir durumu değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği, devam bağlılıklarının meslek durumu, eğitim durumu, gelir durumu ve statü durumu değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği ve normatif bağlılıklarının, cinsiyet durumu, meslek durumu, eğitim durumu ve gelir durumu değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the level of demographic characteristics of academic and administrative staff working at Bingöl University. For this purpose, it has been determined that the level of emotional commitment, attendance commitment and normative commitment levels of academic and administrative staff working at Bingöl University, and the relationship between these types of commitment and the personal demographic characteristics of the personnel mentioned above. As a result of the survey conducted on 100 academic and 100 administrative staff, it was found that the level of emotional commitment of the related staff was higher than the other types of commitment. Emotional commitment of academic and administrative staff working at Bingöl University showed statistically significant differences according to occupational status, educational status and income status, attendance commitment showed statistically significant difference according to variables of occupational status, education status, income status and status status and normative commitment It was found that there is a statistically significant difference according to the variables of gender, occupation, education and income.