Uzak doğu resim sanatında boşluk doluluk kavramı
Far east in painting art void fullness concept
  1. Tez No: 587078
  2. Yazar: SELDA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca sahip olduğu, kültür, inanç ve düşüncelerin ekseninde hem gerçekliğe ulaşmayı, hem de varlığın evrenle bağlantısını çözümlemeye çalışmıştır. Düşüncelerin bu süreçteki değişimleri; gelişime ve bu alandaki ilerlemeye katkı sağlayarak devam etmiştir. Bu bağlamda boşluk-doluluk kavramı da çeşitli uygarlıklara göre; inançlar, felsefe ve pozitif bilimler açısından farklı açılardan yorumlanmıştır. Bu tez çalışmasında Doğu ve Batı uygarlıkları arasındaki farklı görüşler ve sağlanan etkileşimler bağlamında, boşluk ve doluluk kavramalarının nasıl algılandığı ve sanata nasıl yansıdığı temel alınarak incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde boşluk doluluk kavramının, Batı felsefesinde ve resim sanatında nasıl algılandığı, sanata nasıl yansıdığı hakkında bilgiler verilerek incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde boşluk-doluluk kavramının, Uzak doğu kültüründe ve felsefesinde nasıl yorumlandığı, ortaya çıkan yorumların tarihsel süreç içerisinde yin yang, negatif pozitif gibi ikilikler üzerinden sembolleşmeleri hakkında ve resim sanatına yansımaları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde inanç sisteminden bahsedilerek Uzak doğu kültüründeki önemine dair kısa tanımlamalar yapılmıştır. Son bölümde ise, Uzak doğunun bazı tarihsel dönemlerde Batı sanatına sağladığı katkılardan bahsedilerek, seçilmiş sanatçılardan örnekler sunulmuştur. Kimi zaman birbirlerine karşı üstünlük mücadelesine giren ve kültürleri ayrıştırma çabasında olan toplumların, aslında tarih boyunca etkileşim içinde oldukları ve süreç içerisinde kültürel ve sanatsal gelişmelere farklılıklarından dolayı katkı sağladıkları açıktır. Bunun örnekleri sanat çalışmalarında anlaşıldığı gibi gelecekte de bu etkileşimler, çeşitli alanlardaki gelişmeyi devam ettirecektir.
Özet (Çeviri)
Mankind has tried both to reach reality and the connection of being with the universe on the axis of culture, beliefs and thoughts that it has throughout history. Changes in thoughts in this process; continued to contribute to the development and progress in this area. In this context, the concept of void-occupancy is also according to different civilizations; beliefs, philosophy and positive sciences were interpreted from different perspectives. In this thesis, in the context is examined of the different opinions and interactions between Eastern and Western civilizations, how the concept of void and fullness is perceived and reflected on art. In the first part of this thesis, which consists of three main chapters, it is examined by giving information about how the concept of void fullness is perceived in Western philosophy and art of painting and how it is reflected in art. In the second part of the thesis, how the concept of emptiness-fullness is interpreted in Far Eastern culture and philosophy, how to symbolizing the resulting interpretations on the dualities such as yin yang and negative positive and their reflections on Painting. In addition, in this section, the belief system is mentioned and brief definitions of its importance in the Far East culture have been made. In the last chapter, which are mentioned the contributions of the Far East to Western art in some historical periods and examples of selected artists are presented. It is clear that societies that sometimes struggle for superiority and strive for separation of cultures have actually interacted throughout history and contributed to cultural and artistic developments in the course of their differences. These interactions will continue to develop in different fields, as examples of this are noticed in art works.