Dünya enerji politikalarındaki değişimin ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri ve Türkiye
Effects of changes in world energy policies on economic development
  1. Tez No: 587079
  2. Yazar: SELİN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin ve refaha ulaşmalarının en önemli göstergelerinden birinin enerji olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji gelişimi, nüfus artışı, sanayileşme ve küreselleşme gibi olguların enerjiye olan talebi arttırmasıyla enerji kaynaklarının temini ülkelerin en önemli amaçlarından birisi haline gelmiştir. Artan çevre sorunları ve nüfus artışıyla enerji tüketimi hızlanmıştır. Enerji kaynaklarının tüketiminden dolayı doğabilecek olan enerji yoksunluğu, ülkelerin kalkınmasında, fakirlik ve açlıkla mücadelelerinde büyük engel oluşturmaktadır. Bu nedenle, enerji kaynaklarının temini, bu enerji temininin güvenliği ve enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği tüm dünya için bir sorun oluşturmaktadır ve devletler buna karşı bazı politikalar uygulayarak bu sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma modeliyle de, kaynakların devamlılığı ve gelecek nesillere ulaşması sağlanmaya çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that Energy is one of the most important indicators of the level of development and prosperity of countries. As technology development, population growth, industrialization and globalization increase the demand for energy, the supply of Energy resources has become one of the most important goals of countries. Energy consumption accelerated with increasing environmental problems and population growth. Energy deprivation, which may arise from the consumption energy of resources, constitutes a majör obstacle in the development, poverty and hunger struggle of the countries. Therefore, the provision of energy resources, the security of this energy supply and the sustanainability of energy resources are a problem fort he whole world and states try to cope with these problems by implementing some policies against it. Sustainable development model also seeks to ensure continuity of resources and reach future generations.