Metalation of mesytilene in the presence of superbases
Mesitilenin süperbazlar varlığında metallenmesi
- Tez No: 65113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Metalleme reaksiyonu ile organik bir maddeye polar bir metal takılırken hidrojen/metal değişiminin halojen/metal değişimine üstünlüğü uzun süredir bilinmektedir. Hidrokarbonların metallenmesinde organolityum ve ağır alkali metal alkoksit karışımları kullanıldığında en yüksek reaksiyona girme kabiliyeti ve seçicilik elde edilir. Bu karışımlar“SUPERBASE”(süperboz) olarak adlandırılırlar. Bu çalışmada yeni bir süperbaz olan n-butillityum ve polieteralkoksit karışımları kullanılarak mesitilenin üç farklı benzilik pozisyondaki mono-, di-, tri- ve gem metallenebilme oranlan incelendi. Ayrıca maksimum miktarda üç ayrı benzilik pozisyonda metallenmiş mesitilen yani 1,3,5- metallenmiş-mesitilen reaksiyon şartları geliştirilerek elde edilmeye çalışıldı. Bu arada, metal cinsinin, alkoksit yapısının, çözücü polaritesinin, sıcaklığın ve alkoksitin mesitilene, n-butilliyumun mesitilene olan mol oranları değişiminin metallenmeye olan etkisi araştırıldı. n-Butillityum miktarı arttırılıp, polieteralkoksit miktarı azaltıldıkça metallenmenin arttığı gözlendi. Reaksiyon n-butillityum ve 2-metoksietoksisodyum kullanılarak tetrahidrofuranda 3:6.33:1 mol oranında 2-metoksietoksisodyum.n- butillityum:mesitilen ile sıfır derecede 24 saatte gerçekleştirildiğinde en yüksek oranda metallenmiş mesitilen elde edildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It has been known since many years that the attachment of a polar metal to an organic backbone through metali ati on reactions via hydrogen/metal exchange shows a superiority over metallations via halogen/metal exchange. During the metallation of hydrocarbons, extremely powerful metallating agents, namely SUPERBASES, which are mixtures of organolithium compounds and alkoxides of heavier alkali metals are proved to give highest reactivity and selectivity. In this study, the metallation reactions of mesitylene in the presence of a new superbase, n-butyllithium with a polyetheralkoxide, were studied. The sites of metallation as mono, di, tri, and gem metallation at three different benzylic positions were investigated in terms of their relative yields. The yield of the trimetallated (1,3,5-metallated) mesitylene was optimized by improving the metallation conditions. The effect of metal type, alkoxide structure, solvent polarity, temperature, and also relative mole ratios of reactants such as alkoxide to mesitylene and n-butyllithium to mesitylene on metallation reactions were examined. It was observed that when the amount of n-butyllithium increases, and the amount of polyetheralkoxide decreases, the extent of metallation increases. It was found that when the reaction is conducted by using n-butyllithium (n-BuLi)/sodiurn 2-methoxyethoxide (NaOEM) in tetrahydrofuran with a mole ratio NaOEr1:nBul_i:Mesity1ene=3:6.33:1 at 0°C for 24 hours, the metallation of mesitylene occurs in highest extent.