BOBİ FRS'nin muhasebe meslek mensupları tarafından algı düzeylerinin tespitine yönelik bir araştırma: Gaziantep ili örneği
A study for determining the perception levels of the financial reporting standards for the big and medium businesses by accounting professional groups: A case for Gaziantep
- Tez No: 587147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından hazırlanan Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)29 Temmuz 2017 tarihli 30138 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.Bu tebliğ ile, bağımsız denetime tabi olup Türkiye Finansal Raporlama Standartlarını (TMS/TFRS) uygulamayan işletmelerin konsolide ve bireysel finansal tablolarının ihtiyaca uygun ve gerçeğe uygun karşılaştırılabilir bilgi sağlamasıiçin BOBİ FRS 2018 yılı itibariyle uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir. Bu çalışma kapsamında muhasebe meslek mensuplarının BOBİ FRS hakkındaki algılama düzeyleri araştırılmıştır. Çalışma Gaziantep ili içerisinde SMMM odalarına kayıtlı tesadüfi olarak seçilmiş 174 kişi üzerinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Official Gazette dated July 29, 2017 numbered 30138, Public Oversight Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (BOBİ FRS) prepared by the Accounting and Auditing Standards Authority (KGK) has been published. The objective of the Notification is to put into effect BOBI FRS in order to ensure entities, which are subject to independent audit, but do not apply Turkish Accounting Standards/Turkish Financial Reporting Standards (TMS/TFRS in Turkish abbreviation), to present consolidated and separate financial statements providing fair, useful and comparable financial information. Within the scope of this study, the perception levels of professional accountants about BOBI FRS were investigated. The study was carried out on 174 randomly selected people who were registered to SMMM rooms in Gaziantep. The results were analyzed with SPSS 25.0 program.