Öğretmenlerin kuşak bağlamında değişen motivasyon araçları: X ve Y kuşağı öğretmenleri aynı araçlarla mı motive olur?
Changing motivation tools in the context of teachers: Can X and Y generation teachers motivate with the same tools?
- Tez No: 587163
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüm örgütler çalışanlarının motivasyonlarını artırmanın etkili yollarını bulma arayışı içerisindedir. Bu örgütlerden biri olan okullarda farklı kuşakta yer alan öğretmenler bir arada çalışmaktadır. Bu araştırmanın amacı, X ve Y kuşağında yer alan öğretmenlerin motivasyonlarını artıran ve azaltan etkenlerin birbiriyle farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Çalışmada ilk olarak kuşak kavramı, alan yazındaki araştırmalar ışığında açıklanmaya çalışılmış, kuşakların ayırt edici özelliklerine yer verilmiştir. İkinci olarak ise motivasyon kavramı ele alınmış ve geliştirilen motivasyon kuramları irdelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde 7 tane X kuşağı,7 tane de Y kuşağı öğretmeniyle yapılmış olan odak grup çalışmasıyla elde edilen verilerin içerik analizi yapılmış ve tematik kodlar çıkarılmıştır. Bunlara göre X kuşağı öğretmenlerinin motivasyonlarını artıran 26 tane unsur varken; Y kuşağı öğretmenlerinin motivasyonlarını artıran 29 tane unsur vardır. Bunlardan 13 tanesi her iki kuşak için de ortak olan motivasyon araçlarıdır. Ayrıca X kuşağı öğretmenlerinin motivasyonlarını azaltan 17 tane unsur varken; Y kuşağı öğretmenlerinin motivasyonlarını azaltan 25 tane unsur vardır. Bunlardan 5 tanesi hem X ve hem de Y kuşağı öğretmenlerinin motivasyonlarını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, all organizations seek to find effective ways to increase their employees' motivation. In these schools, teachers from different generations work together. The aim of this study is to determine whether the factors that increase and decrease the motivation of teachers in the X and Y generations differ from each other. In the first part of the study, the concept of generation is tried to be explained in the light of the researches in the literature and the distinctive features of the generations are given. In the second part, the concept of motivation is discussed and the motivation theories developed are examined. In the third part of the study, content analysis of the data obtained from the focus group study conducted with 7 X generation and 7 Y generation teachers was conducted and thematic codes were obtained. According to these, there are 26 elements that increase the motivation of the X generation teachers; There are 29 factors that increase the motivation of Y teachers. 13 of these are common motivation tools for both generations. In addition, there are 17 elements that reduce the motivation of the X generation teachers; There are 25 factors that reduce the motivation of Y teachers. Five of them reduce the motivation of both X and Y generation teachers.