Mollâ Câmi felsefesinde metaforik üslup
Metaphoric phrases in Mulla Jami's philosophy
- Tez No: 587162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Herhangi bir şeyi, kendisi dışında başka bir şeyle belirtmek olarak tanımlanabilen metafor; İslâm coğrafyasında, özellikle tasavvuf ve sûfizm çalışmalarında, önemli bir ifade yöntemi olarak kullanılmaktadır. Spesifik olarak edebî hikâyelerin ifadelerine daha güçlü, vurgulu ve manidar bir anlatım katabilmek adına, filozoflar sembolik ya da metaforik anlatım ve ifadelerden faydalanmışlardır. İslâm filozoflarından, yoğun olarak bu ifade dilini kullananlar başta Mevlânâ Celâleddîn-i Rumî olmak üzere; İbn Sînâ, Ahmed el-Gazâlî, Şehabeddîn Sühreverdî ve bu çalışmada üzerinde duracağım Mollâ Câmî (Mevlânâ Nureddîn Abdurrahîm el-Câmî)'dir. Mollâ Câmî; Leyla ile Mecnun, Yûsuf ile Züleyha, Salaman ile Absal gibi derleme mesnevîleri İranlı klasik şairlerin sonuncusu sayılmasının yanı sıra Nefâhatü'l-üns kitabıyla birlikte tasavvuf felsefesinin de önemli kaynak ve bilginlerindendir. Bu çalışmada da Mollâ Câmî'nin eserlerinde bir ifade dili niteliğinde kullandığı metaforik anlatım ve ifadelere, bunların kullanım alanlarına, örneklendirmelerle değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Metaphor can be described as expressing a fact with something other than itself. It is a wording method which is widely used for sufism studies in Islamic geographies. Specifically philosophers used metaphoric phrases for making a powerful statement and to stress the meaning in literal and philosophical stories. Sufism is the world of abstract things and for abstract things, literal terms hardly convey the meaning effectively. That's why metaphor took its part as the language of sufism. Among the Islamic phlosophers especially Mowlana, Avicenna, Ghazali, Suhravardi and Mulla Jami whom I will be present in this study, are the philosophers who gave an important place to metaphoric statements in their studies. Mulla Jami is counted as the last of classical Farsi poets and generally known for his collected masnavis such as Layla and Majnoon, Joseph and Zoleikha, Salaman and Absal and also his book Nafahat al-Uns which is an important source for Sufi philosophy. In this study, the symbolic expressions and statements of Jami will be illustrated with examples.