Entegre raporlamanın işletme performansına etkisi
The effect of integrated reporting on business performance
  1. Tez No: 587164
  2. Yazar: RECEP KUTAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ATAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Geçmişten günümüze gelene dek işletmeler belirli zamanlarda değişen ve küreselleşen ekonomi karşısında rapor kullanıcılarının yani paydaşların ihtiyaçlarına cevap vermesi ve onlara doğru bilgileri sağlaması amacıyla çeşitli raporlar yayınlamışlardır. Entegre raporlama da işletmelerin finansal verilerle birlikte finansal olmayan verileri bütüncül bir bakış açısı ile paydaşlarına sunduğu yeni bir raporlama türüdür. Entegre raporlama konusunda dünya önemli ilerlemeler kaydetmişse de ülkemizde bu raporlama türü yeni yeni uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamızda 2016 yılında Entegre Raporlama yayınlamaya başlayan“ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ”nin 2016 yılı, 2017 yılı ve 2018 yılı entegre raporlarının içerik ögeleri incelenmiştir. 2013 yılı, 2014 yılı ve 2015 yılı finansal verilerine ve Entegre raporlamaya geçildikten sonra ki yılların finansal verilerine rasyo analizi, dikey analiz ve trend analizi yapılmıştır. Firmanın entegre raporlamaya geçmeden önceki finansal verileri ile entegre raporlamaya geçtikten sonraki finansal verileri karşılaştırılmış ve bu raporlamanın işletme üzerine olumlu katkısı var ise bunun finansa verilere etkisinin ne şekilde olduğu incelenmiştir. Çalışmanın entegre raporlama yayınlayan firmaların yayınlamadan önceki finansal durumu ile yayınladıktan sonraki finansal durumları konusunda bilgi vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From past to present, businesses have published various reports at certain times to meet the needs of report users, namely stakeholders and provide them with the right information in response to a changing and globalizing economy. Besides integrated reporting is a new type of reporting that enterprises present financial data as well as non-financial data to their stakeholders in a holistic perspective. Although the world has made significant progress in integrated reporting, this type of reporting has just begun to be implemented in our country. In this study, the content elements of the 2016, 2017 and 2018 integrated reports of ÇİMSA CEMENT INDUSTRY AND TRADE JOINT STOCK COMPANY, which started to publish Integrated Reporting in 2016 were analyzed. Ratio analysis, vertical analysis and trend analysis were carried out in 2013, 2014 and 2015 financial data of the compacy and the financial data which are the years following the transitional integrated reporting. Former financial data of the firm which are the transition to integrated reporting and the financial data after the transition to integrated reporting were compared and the effect of this reporting on the financial data was examined if this reporting had a positive effect on the enterprise.