Görsel okuryazarlık ve eğitim süreci: Yunanistan'da ilkokul Yunanca dil derslerinde görsellerin rolü
Visual literacy and education process: The role of images in primary school language courses in Greece
  1. Tez No: 587174
  2. Yazar: FERİDE CHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KELAĞA AHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Linguistics, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tez çalışmasının ana temasını oluşturan görsel unsurların değerlendirilmesi konusu, son yıllarda tüm dünyayı çepeçevre saran görseller aleminin günlük yaşantımızı ne derece ele aldığını, görsellerin genel olarak insanlığı nasıl etkilediğini incelemeye çalışırken, bunu eğitim hayatının başlangıç yıllarını olusturan ilkokul seviyesindeki çocuklara ne şekilde empoze edildiğini görebilmek için Yunanistan İlkokul Dil Dersi Kitaplarındaki Görsel Unsurlar ve Görsellerin Eğitimdeki Rolü konusu incelenmeye alınmıştır. Öncelikli olarak görsellerin günlük hayatımızdaki yeri ve etkileri ele alınıp devamında görsellerin eğitimdeki yeri ve önemi konuları geliştirilmiştir. Görsel unsurların Yunanistan İlkokul Dil Dersi Kitaplarındaki varlığı ve görseller aracılığıyla verilmek istenen mesajlar, çocuklar üzerinde görseller yardımıyla yaratılmak istenen etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this course is to evaluate the visual elements that constitute the main theme of the dissertation study, to see how the world of visuals that surround the whole world has been dealing with our daily lives and to see how the visuals affect the humanity in general. Visual Elements in Primary School Language Course Books and the Role of Images in Education were examined. Firstly, the place and the effects of the visuals in our daily life are discussed and the place and importance of the visuals in education have been developed. The presence of visual elements in the Greek Primary School Language Course Books and the messages to be given through the visuals, the effects that were wanted to be created with the help of visuals on children were examined.