Öğretmen ve öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers and pre-service teacher 'views on teaching practice lessons
- Tez No: 587184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların ortak özelliği, nitelikli insan gücünü oluşturan ve insanoğlunun biçimlenmesini sağlayan eğitime büyük önem vermeleri, eğitimi bir güç olarak nitelendirerek sürekli geliştirmeye ve çağın gereklerine uygun hale getirmeye olan çabalarıdır. Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler nitelikli insan gücüne olan ihtiyacı arttırmakta ve eğitimin önemini ortaya çıkarmaktadır. Eğitim ise donanımlı olarak yetişmiş öğretmenler aracılığıyla aktarılmaktadır. Toplumun kalkınmasında en önemli unsurlardan birinin öğretmenler olduğu görülmektedir. Eğitim ve aktarıcısı olan öğretmenler bu kadar önem taşıyorken öğretmenleri yetiştiren sistemimizin ve öğretmen yetiştirme programlarının etkili bir şekilde planlanması ve uygulanması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı göreve başlamış olan öğretmenlerin ve üniversite son sınıfta okuyan öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersine yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel bir yaklaşımla tasarlanmış olup veriler Şanlıurfa ilinde görev yapan 84 öğretmen ve Mersin Üniversitesi son sınıfta okuyanlar çoğunlukta olmak üzere 88 öğretmen adayından yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel boyutlu veriler içerik analizine tabi tutularak belirli kategoriler altında sayısallaştırılmıştır. Veriler analiz edilirken tematik yaklaşımdan yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında öğretmen ve öğretmen adaylarının uygulama öğretmeni, uygulama okulu koordinatörü gibi öğretmenlik uygulaması dersi taraflarından kaynaklanan sorunlar olduğuna, uygulama okul türlerinin tüm okul türlerini kapsayıcı olmadığını düşündüklerine, ders dışı faaliyetler konusunda uygulama ve bilgilendirme yapılmadığına, uygulama sürecinde görevli tarafların işbirliği içerisinde olmadıkları gibi çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The common feature of developed and developing societies is the importance of educating in the development of advanced humanity and the formation of human beings. Nowadays, scientific and technological development increases the human power and reveals the importance of education. As in education, it is transmitted by trained teachers. One of the most important elements in the development of society has been teachers. While teachers with training and transference are so important, it is expected that our system and teacher training programs that train teachers will be planned and directed effectively. The aim of this study is to get the opinions of the teachers who started to work and the pre-service teachers who are studying in the university son class towards the teaching practice lesson. A semi-structured interview formula was collected from 84 teachers working in Şanlıurfa and 88 senior students from Mersin University. Qualitative dimensional content was subjected to content analysis and digitized under classified categories. The data were analyzed using the thematic approach. While there were findings, teachers and pre-service teachers, teaching practice school coordinator, such as the practice of various results were reached.