Fen bilgisi öğretmen adaylarının oluşturdukları eğitsel dijital oyun etkinliklerinin değerlendirilmesi, ortaokul öğrencilerine uygulanması ve dijital oyunlara yönelik görüşlerin incelenmesi
Evaluation of educational digital game activities created by pre-service science teachers, implementation to middle school students and examination of opinions on digital games
- Tez No: 926570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarıyla fen bilimleri dersi kapsamında eğitsel dijital oyun etkinlikleri geliştirmek, geliştirilen etkinlikleri değerlendirmek ve öğretmen adaylarının dijital oyunların fen eğitiminde kullanılması hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırma, durum çalışması desenine dayanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, Öğretmenlik Uygulaması I dersini alan iki son sınıf fen bilgisi öğretmen adayı ve Muğla'nın Menteşe ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 28 yedinci sınıf öğrencisi içerisinden dijital oyun oynama tutum ölçeği puanlarına göre belirlenen 8 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, öğretmen adaylarının verileri,“Dijital Oyunlara Yönelik Açık Uçlu Sorular”,“Dijital Okuryazarlık Açık Uçlu Soruları”,“Öğretmen Adaylarına Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları”ve“Eğitsel Dijital Oyun Etkinlik Rubriği”ile toplanmıştır. Ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin verileri ise“Yedinci Sınıf Öğrencilerine Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları”ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelere katılacak öğrencilerin belirlenmesinde, Tekkurşun-Demir ve Mutlu-Bozkurt'un (2019) geliştirdiği Dijital Oyun Oynama Tutumu Ölçeğinden alınan puanlar esas alınmıştır. Bu puanlara göre düşük, orta ve yüksek seviyede yer alan öğrenci grupları tercih edilmiştir. Toplanan nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının ve ortaokul öğrencilerinin yarı yapılandırılmış görüşme sorularına ve açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar doğrultusunda kodlar oluşturulmuştur. Bu kodlar, tema ve alt temalar halinde tablo haline getirilerek sunulmuştur. Öğretmen adaylarının Minecraft: Education Edition ve Algodoo uygulamalarını kullanarak hazırladıkları etkinlikler,“Eğitsel Dijital Oyun Etkinlik Rubriği”kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının oluşturdukları etkinliklerin hazırlanan rubrikten yüksek puanlar aldıkları, öğretmen adaylarının ve ortaokul öğrencilerinin yapılan uygulamalara ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu görülmektedir. Bununla beraber, öğretmen adaylarının dijital okuryazarlıklarında bir değişim olmadığı ancak dijital oyunlarla ilgili bilgi birikimlerinin arttığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop educational digital game activities with pre-service science teachers within the scope of science courses, evaluate the developed activities, and examine pre-service teachers' opinions about using digital games in science education. The research is based on case study design. The research study group consists of two senior-year pre-service science teachers taking the teaching practice course and 8 students who were determined according to the scores of the digital game playing attitude scale among 28 seventh grade students studying in a secondary school in the Menteşe district of Muğla. In the study, the data of the pre-service teachers were collected with“Open-Ended Questions on Digital Games”,“Digital Literacy Open-Ended Questions”,“Semi-structured Interview Questions for Pre-service Teachers”and“Educational Digital Game Activity Rubric”. The data of the seventh-grade students were collected with 'Semi-structured Interview Questions for Seventh Grade Students'. The scores obtained from the Digital Gaming Attitude Scale developed by Tekkurşun-Demir and Mutlu-Bozkurt (2019) were taken as the basis for determining the students who would participate in semi-structured interviews. According to these scores, student groups at low, medium and high levels were preferred. The collected qualitative data were analysed using the content analysis method. Codes were created in line with the answers given by pre-service teachers and secondary school students to semi-structured interview questions and open-ended questions. These codes were tabulated and presented as themes and sub-themes. Preservice teachers' use of Minecraft: Education Edition and Algodoo applications were analysed using the“Educational Digital Game Activity Rubric”. As a result, it is seen that the activities created by the pre-service teachers received high scores from the rubric and the opinions of the pre-service teachers and secondary school students towards the applications were positive. However, in the analysis of the open-ended questions applied to the pre-service teachers, it is thought that there is no change in the digital literacy of the pre-service teachers, but their knowledge about digital games has increased.