Türkiye'de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında drama ağırlıklı İngilizce öğretimi tezleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on drama based English teaching thesis in pre-schools, primary schools, secondary schools and high schools in Turkey
- Tez No: 587193
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Drama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında drama ağırlıklı İngilizce öğretimi ile ilgili hazırlanmış tezlerin değerlendirilmesidir. Araştırma temel nitel araştırma modelindedir. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın veri kaynağı, "Türkiye'de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında Drama ağırlıklı İngilizce öğretimi ile ilgili olarak 2008- 2018 yılları arasında yazılmış 23 lisansüstü tezinin Yök Tez Merkezi'nin web sitesinden indirilmesi ile elde edilmiştir. Çalışmada drama ağırlıklı İngilizce öğretimiyle ilgili yazılmış tezler yıllara, okullara, örneklem grubuna, yönteme, araştırma yöntemlerinin yıllara göre dağılımına, yüksek lisans tezlerinin yapıldığı üniversite ve kurumlara, kullanılan drama tekniklerine ve drama oturum analizi (yapılandırma) açısından uygunluğuna göre değerlendirilmiştir. Tezlerden sadece 2'sinin drama oturum planları açısından uygun olduğu belirlenmiştir. 21 tezde canlandırma aşamasında dramatik kurgunun bileşenleri bulunmadığı, drama yöntemine ve aşamalara göre uygun yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Drama Dersi Öğretim Programları üniversitelerde doğrudan yaratıcı drama alanında çalışan uzmanlardan ya da amacını yaratıcı drama alanının gelişmesi için belirleyen ve bu konuda çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerinden, program geliştirme komisyonlarında bulunması zorunlu olan drama alan uzmanlarından ve drama öğretmenlerinden görüş alınarak hazırlanmalıdır. Drama alanında çalışma yapmak isteyen her öğretmen de bu programdan doğrudan yararlanarak ders planını hazırlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the thesis about drama-based English teaching in pre, primary and secondary schools in Turkey. The research is in the qualitative research model. Research data were obtained by using descriptive analysis method. The data, 23 graduate thesis, were downloaded from the website of YÖK Thesis Center written on Drama-based English teaching in schools between the years 2008-2018. In the study, the thesis written about drama-based English teaching were evaluated according to years, schools, sample group, method, distribution of research methods according to years, universities and institutions where the master thesis were conducted, drama techniques used and suitability of the drama session analysis (construction). It was identified that only 2 of the thesis were suitable for drama session analysis. In 21 theses, it is concluded that there are no components of dramatic fiction in the animation stage and that it is not made according to the drama method and stages. Drama Curriculum should be prepared with the opinions of the experts working in the field of creative drama directly from the universities or from the non-governmental organizations that determine their purpose for the development of the creative drama field, the drama field experts and drama teachers who are obliged to be present in the program development commissions. Every teacher who wishes to work in the field of drama should also directly benefit from this program and prepare the lesson plan.