Özel okul kayıtlanmalarının ekonomik büyümeye etkisi: Cinsiyet analizi
The effect of private school enrollments on economic growth: Gender analysis
- Tez No: 924471
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekonomik büyüme hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemlidir. Ekonomik büyümenin en önemli belirleyicilerinden biri olan eğitim, bireysel ve toplumsal verimliliği artırması, teknolojik gelişmeye katkı sağlaması, bilgiyi yayması ve beşeri sermayeyi artırması nedeniyle ekonomik büyüme açısından büyük önem taşımaktadır. Nüfus artışı ve küreselleşme, devlet okullarında yetersiz eğitim verilmesine yol açmış, eğitimin özelleştirilmesi konusu gündeme gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan medreselerden günümüze kadar geçen süre içinde özel okulların sayıları giderek artmış ve zamanla yapılan düzenleme ve denetimlerle eğitim sektöründe önemli paya sahiptir. Toplam okul kayıtlanmaları ve devlet okulu kayıtlanmalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar literatürde mevcuttur. Bu çalışma özel okul kayıtlanmalarını konu edinerek ve cinsiyet açısından değerlendirme yaparak literatürden ayrılmıştır. Bu Çalışmada Türkiye'de Seçili 4 Eğitim Düzeyi (Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim, Genel Ortaöğretim, Mesleki Ve Teknik Lise) ele alınarak, 2009-2023 yılları arasında analiz edilmiştir. Ekonomik büyümeyi temsil eden bağımlı değişken olarak kişi başına düşen gayrisafi milli hâsıla verileri kullanılırken, bağımsız değişkenler olarak özel okul kız öğrenci kayıtlanmaları, özel okul erkek öğrenci kayıtlanmaları, eğitim harcamaları, 0- 14 yaş arası nüfus, devlet okulu kız öğrenci kayıtlanmaları, devlet okulu erkek öğrenci kayıtlanmaları ve işsizlik değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmanın amacı seçili düzeylerdeki özel okul kız ve erkek öğrenci kayıtlanmalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir. Sabit etkili panel model ve OLS yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonucunda özel okul erkek öğrenci kayıtlanması GDP üzerinde %5 anlamlılık düzeyinde anlamlı çıkmıştır. Özel okul erkek öğrenci kayıtlanmasındaki bir birimlik artış, GDP üzerinde 0,05 birimlik artış sağlamaktadır. Özel okul kız öğrenci kayıtlanması GDP üzerinde %10 anlamlılık düzeyinde anlamlı çıkmıştır. Özel okul kız öğrenci kayıtlanmasındaki bir birimlik artış, GDP üzerinde 0,047 birimlik artış sağlamaktadır. Politika önerisi olarak devletin özel okullara yapılan teşvikleri ve eğitim harcamalarını artırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is very important for both developed and developing countries. Education, which is one of the most important determinants of economic growth, is of great importance for economic growth because it increases individual and social productivity, contributes to technological development, disseminates knowledge and increases human capital. Population growth and globalization have led to inadequate education in public schools, and the issue of privatization of education has come to the fore. The number of private schools has increased from the madrasahs established during the Ottoman Empire to the present day, and with the regulations and inspections made over time, they have an important share in the education sector. There are studies in the literature examining the effects of total school enrollments and public school enrollments on economic growth. This study differs from the literature by focusing on private school enrollments and making an evaluation in terms of gender. In this study, 4 selected education levels in Turkey (preschool education, primary education, general secondary education, vocational and technical high school) were analyzed between the years 2009-2023. While the per capita gross national product data was used as the dependent variable representing economic growth, private school female student enrollments, private school male student enrollments, education expenditures, population between the ages of 0-14, public school female student enrollments, public school male student enrollments and unemployment variables were used as independent variables. The aim of the study is to examine the effects of private school female and male student enrollments at selected levels on economic growth. As a result of the analysis using the fixed effect panel model and OLS method, private school male student enrollment was found to be significant at 5% level of significance on GDP. A one-unit increase in private school male student enrollment provides a 0.05 unit increase on GDP. Private school female student enrollment was found to be significant at 10% level of significance on GDP. A one-unit increase in private school female student enrollment provides a 0.047 unit increase on GDP. As a policy recommendation, the state should increase the incentives and education expenditures for private schools.