Evsel katı atıklardan atıktan türetilmiş yakıt elde edilmesi ve sanayi tesislerinde kullanımının enerji tasarrufuna etkileri
Refuse derived fuel production from municipal solid waste and the effects of its usage in industrial facilities on energy conservation
- Tez No: 587263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY), katı atıklardan uygun yöntemlerle elde edilen ve ısıl değeri olan bir atık türüdür. Katı atıkların özellikle ısıl değere sahip olan fraksiyonu hacimsel olarak yüksek oranda yer tuttuğundan, bunların ek yakıt olarak kullanımı depolamaya gönderilecek atık miktarında ve bunlara bağlı olumsuz çevresel faktörlerin ciddi oranda azalmasına imkan tanımaktadır. Evsel katı atıkların ATY olarak kullanımı yaşanan olumsuzluklardan dolayı bu alanda üretimin yaygınlaşmasına engel olmaktadır. Ülkemizdeki gelişmiş çimento sanayinin, ülkemizin başlıca sorunlarından olan katı atık bertarafındaki potansiyelinin kullanılması gerekmektedir. ATY üretimi ve kullanımının bu çerçevede yeniden ele alınarak şekillendirilmesi ve standardize edilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması için Mekanik Ayırma Tesisleri ve Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesislerinin entegre olarak kurulması sağlanmalıdır. Bu çalışmada, öncelikle mekanik ayırma tesisleri ile birlikte ATY üretiminin teknikleri incelenmiş, sürdürülebilir yapıda bir ATY üretim şeması oluşturulmuş ve Ordu iline ait yapılan çalışmalar örnek gösterilmiştir. Ayrıca çimento sektöründe evsel katı atıklardan ATY üretilip kullanılmasının fosil yakıtlara olan potansiyel ikame etkisi modellenerek analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Refuse Derived Fuel (RDF) is a type of waste that is produced from solid wastes by suitable methods and has a thermal value. Since the fraction of solid wastes, which have a thermal value, is volumetrically high, their use as additional fuel allows a significant reduction in the amount of waste to be sent to storage and negative environmental factors. The use of municipal solid wastes as RDF prevents the spread of production in this area due to the specific problems. The potential of the developed cement industry in our country, which is one of the main problems of our country in solid waste disposal, should be utilized. The production and use of RDF needs to be revised, shaped and standardized. In order to achieve this, it should be ensured that Mechanical Separation Plants and Waste Derived Fuel Plants are integrated. In this study, firstly the techniques of RDF production together with mechanical separation plants are examined, a sustainable RDF production scheme is formed and the studies carried out in Ordu are shown as examples. In addition, the potential substitution effect of the production and use of RDF from municipal solid wastes in the cement sector on fossil fuels was modeled and analyzed.