Automatic human mental health assistant: A study for stress recognition from passive sensor data
Otomatik insan ruh sağlığı asistanı: Pasif sensör verisinden stres tanıma çalışması
- Tez No: 587275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN EMRE ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsanlar arasındaki stres seviyesi yıllar geçtikçe artmakta ve cep telefonlarından ya da diğer yaygın cihazlardan gelen pasif algılayıcı verileri, zihinsel sağlık gözlemi uygulamalarında yerini bulmaya başlamıştır. İnsanların daha iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmalarına yardımcı olan otomatik bir insan zihinsel sağlık asistanı oluşturma hedefiyle, stres tanıma modeli oluşturularak bir adım atılmaktadır. Daha önceki çalışmalarda, araştırmacılar sensör verileri ve zihinsel sağlık durumları arasında korelasyon bulmuş ve kullanıcının stres seviyesini tahmin etmeye çalışmışlardır. Zihin sağlığı ile herhangi bir sensör verisi arasında doğrudan bir bağlantı olmadığı için, çoklu sensörler ve zihinsel sağlık ile ilişkileri ortaya çıkarmak için Makine Öğrenimi algoritmaları kullanılmıştır. Önceki çalışmalarda tahmin için kullanılan Makine Öğrenme algoritmaları, sıralı olmayan verilerle çalışıyordu, bu nedenle araştırmacıların, geçmiş sensör verilerini temsil eden öznitelikleri anlık çıkarmaları gerekir. Bununla birlikte, çıkartılan öznitelikler bir zaman verisi dizisini tamamen temsil edememektedir. Bu çalışma kapsamında, sıralı (zaman serisi) verilerini girdi olarak kabul eden ve farklı uygulamalarda istisnai performanslara ulaşan LSTM, CNN ve CNN-LSTM algoritmalarının, insan zihinsel stresini tahmin etmek için pasif cep telefonu sensörü verilerinde çalışabileceğini gösterdik. Modelin, üniversite öğrencilerinin pasif mobil algılama verilerini içeren StudentLife veri setindeki performansı, LSTM modeliyle 800 örnekle eğitilerek 460 test örneğinde %62,83 doğruluğa ulaşılmıştır. Verilerin çeşitliliği ve boyutu çok küçük olduğu için LSTM modeli küçük örneklem boyutu ile eğitilerek genelleme yapamamıştır. Her ne kadar karmaşık öznitelikleri uyarlamamış olsak da, sonuçlar ilk aşamada umut verici gözükmekte, veri boyutunu geliştirmemiz ve bu konuda araştırma yapmaya devam etmemiz yönünde bizleri teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress level among people is rising through years and passive sensing data from mobile phones or other ubiquitous devices have started to found its place in applications of mental health observation. With the ultimate goal of creating an automatic human mental health assistant that helps people to have a better mental condition, a step is taken by creating a stress recognition model. In previous works, the researchers have found correlations between sensor data and mental health conditions and attempted to predict the stress level of the user. Due to there is no direct link between any sensor data with mental health, Machine Learning algorithms are employed to uncover relations with multiple sensors and mental well-being. The utilized machine learning algorithms for prediction work with non-sequence data hence the researchers need to extract features that represent historical sensor data with instant features. However, extracted features cannot completely represent a sequence of time data. Within the scope of this study, we showed that LSTM, CNN and CNN-LSTM algorithms which accept sequences of data as input and reaches exceptional performances in different applications can also work in passive mobile phone sensor data to predict human mental stress. The performance of the model on StudentLife dataset which includes passive mobile sensing data of college students has 62.83% accuracy on 460 test instances by training with 800 instances with LSTM model. Diversity and size of the data are very small and the data-hungry LSTM model could not generalize on adapted features with the small sample size. Although we did not adapt complex features, the results are promising and encourage us to improve data size and continue to research on this topic.