İnsan kaynaklarında iç denetimin öneminin ampirik analizi
An empirical analysis of the importance of internal audit in human resources
- Tez No: 587283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne sahip olmaları için, organizasyonun içerisinde yer alan departmanların risk yönetimi, kontrol ve yönetim süreçleri fonksiyonlarına ilişkin etkinliklerini düzenli olarak gözden geçirmeleri gerekmektedir. İnsan kaynakları iç denetimindeki amaç, faaliyetlerin gerek yasal gerek örgütsel hedeflerle uyumunun ve departmanın örgüt üzerindeki fonksiyonel etkilerinin kontrol edilmesidir. Bu çalışma ile amaçlanan insan kaynakları departmanın iç denetim sürecinin önemini ortaya koymak ve denetim bulguları sonucunda tespit edilen bazı fonksiyonel sorunların giderilmesine dair işletmeye çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada amaçlı tipik durum örnekleme yöntemiyle, İstanbul'da üretim sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir şirketler grubu ile çalışmalar yapılmıştır. Şirketler grubundaki uygulamada insan kaynakları yönetiminin fonksiyonlarının etkinliği belirlenmeye çalışılmış, tespit edilen sorunlara yönelik düzeltici faaliyet önerileri sunulmuş, iç denetim fonksiyonunun örgüt yapısına eklenmesi hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Çalışmalar neticesinde firmaların pazarda daha üst sıralarda yer almasının, rekabet üstünlüğünü sürdürülebilir kılmasının ana etkenlerinden birisinin şirketlerin beşeri sermayesi olduğu ve insan kaynakları alanındaki doğru politikaların işgücü sirkülasyonunun önüne geçerek, kaliteli işgücünü elde tutmayı sağlayarak firmayı daha güçlü konuma getirdiği bulgularına erişilmiştir. İnsan kaynakları iç denetimi ile, departmanın örgütün stratejik hedeflerine ulaşmada etkisini güçlendirmenin yollarının belirlenebildiği görülmüştür. İnsan kaynakları departmanı hedefleri ile örgütün hedefleri uyumlu hale getirilebilmektedir. Bütçeleme ve planlama fonksiyonlarının etkinliği arttırılarak kaynak maliyetinin düşürülmesine yardımcı olunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for companies to maintain their assets and to have a sustainable competitive edge, departments within the organization must regularly monitor their activities on the functions of risk management, control and management processes. The objective of the human resources internal audit is to align activities with both legal and organizational goals and to control the functional impact of the department on the organization. The purpose of this study is to present the prospect of the internal audit process of the human resources department and to propose solution solutions to the problem of eliminating certain functional problems identified as a result of audit findings. In the study, studies were made with a large group of companies operating in the production sector in Istanbul with the purposive typical case sampling method. In the result of the studies, the efficiency of the functions of the human resources management in the group of companies was tried to be determined, corrective action proposals for the identified problems were presented and the internal audit function was added to the organization structure awareness was created about. As a result of these studies, it has been found that one of the main factors of the companies being top ranking in the market and making their competitive advantage sustainable is the human capital of the companies, and the right policies in the field of human resources make the company more powerful by preventing labor circulation and by keeping the quality workforce in hand. It has been determined that the internal audit of the human resources department can identify ways strengthening the human resources deparment's impact in achieving the organization's strategic goals. Likewise, human resources department targets and organization's targets can be harmonized. The efficiency of budgeting and planning functions can be increased to help reduce resource costs.