Küreselleşmenin işsizlik üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Effects of globalization on unemployment: Case of Turkey
  1. Tez No: 587282
  2. Yazar: UMUT ÇENÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstri devrimi ile başlayan ve sonrasında yakın geçmişteki önemli olaylar ile bütün dünyayı etkisi altına alan küreselleşme Türkiye üzerinde de hayatın hemen hemen her alanında kendisini göstermiştir. Getirdiği değişim rüzgarı küreselleşme ile bireyleri, devletleri, şirketleri etkilemiş ve günlük işleyişlerde değişikliğe sebep olmuştur. Küreselleşme etkisini ekonomik, siyasal, kültürel ve politik alanlarda göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Bu çalışmada küreselleşme tanılandırılmış ve işsizlik üzerindeki etkileri Türkiye özelinde incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye için kapsamlı bir ekonomik geçmiş taraması ve mevcut durum çalışması yapılmıştır. Buna ilave olarak küreselleşmenin işsizlik üzerindeki etkisinin araştırıldığı teorik ve ampirik çalışmalara yer verilmiş ve çalışmanın son bölümünde Türkiye için 1980-2016 yıllarını kapsayan ampirik çalışmaya yer verilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında belirtilen yıllar itibariyle küreselleşmedeki %1'lik artış, işsizlikte %2,23 azalışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Beginning with the Industrial Revolution and afterwards with significant events in the recent past almost all over the world fell under the influence of globalization, Also in Turkey globalization has shown itself in almost every area of life. The wind of change brought about by globalization has affected individuals, states, companies and caused changes in daily routines. Globalization has shown its effect in economic, political, cultural and political fields and continues to do so. In this study, globalization and its effects on unemployment in Turkey case examined. Also, a wide examination of Turkey's economic history has been conducted. In addition, theoretical and empirical studies on the effects of globalization on unemployment have been examined and given the empirical study covering the years 1980-2016 for Turkey in the last part of the study. When the results of the study are examined, 1% increase in globalization caused 2.23% decrease in unemployment in the mentioned years.