Doğu Türkistan bölgesindeki kazakların eğitim tarihi (1900-1950)
Education history of Kazakhs in east Turkestan Region (1900-1950)
  1. Tez No: 587286
  2. Yazar: YELDOS SAUYRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Doğu Türkistan bölgesindeki Kazakların 1900-1950 yıllar arasındaki eğitim tarihi ile ilgili yapılan bu çalışmada Doğu Türkistan bölgesindeki Kazakların siyasal ve tarihsel durumu, Kazakların bölge için önem taşıması hakkında kısa bilgilere de yer verilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Doğu Türkistan bölgesinin coğrafyası ve Doğu Türkistan bölgesindeki Kazakların siyasi tarihinden bahsedilmiştir. Bu bölümde Kazakların Doğu Türkistan bölgesine ilk yerleşmesinden itibaren yaşanan tarihî olaylar ve gelişmelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Doğu Türkistan bölgesindeki Kazakların eğitim tarihi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bölümde Kazakların Doğu Türkistan bölgesine yerleştikten sonra eğitim alanında neler yaptıkları nasıl eğitim aldıkları ve sınır ülkelerinin Kazakların eğitimine ne gibi etkisi olduğu hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise geçici hükümet dönemindeki Kazakların eğitimin tarihi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu bölümde, 1944-1949 yıllar arasında kurulan Doğu Türkistan geçici hükümeti döneminde Kazakların eğitiminde meydana gelen gelişmelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study that was done the history of Kazakhs in Eastern Turkistan related to the history of education between 1900 and 1950 it is included short information on the political and historical situation of the Kazakhs in the East Turkistan region, and on the importance of Kazakhs for the region. This study consists of four chapters. In the three chapter, it was mentioned the political history of the Kazakhs in the East Turkistan region. In this chapter, after the arrival of Kazakhs in the first East Turkistan region historical events and developments were mentioned. In the second chapter, it is involved in data about the history of Kazakh education in the East Turkistan region. In this chapter, after the Kazakhs settled in the East Turkestan region, it is included in some information about what they did in the field of education, how they were educated, and what effect the border countries have on the education of the Kazakhs. In the third chapter, there is information on the history of Kazakh education in the period of the interim government. This chapter refers to the changes in the education of Kazakhs during the period of the East Turkistan government, which was established between 1944 and 1949.