İlim, hikmet, aşk, sadâkat ve liyâkat kavramları çerçevesinde Ahmed Yesevî düşüncesinde insan olmanın imkânı
The possibility of being a human in the thinking of Ahmed Yesevî within the framework of knowledge, wisdom, love, loyalty and merit concepts
- Tez No: 587300
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırmada; Ahmed Yesevî'nin eserlerinde ifade edilen ilim, hikmet, aşk, sadâkat ve liyâkat kavramlarını temele alarak Ahmed Yesevî düşüncesindeki insan anlayışı, onun öngördüğü mânâda insan olmanın imkânı meselesi incelenmiştir. Ahmet Yesevî düşüncesinde tahayyül edilen insan anlayışı nasıldır? Bu düşüncede insan olmak ne demektir? Bu sorulara yanıt aramak araştırmanın temel amacıdır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, araştırmanın giriş kısmıdır. Burada araştırmanın; problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları açıklanmış ve ilgili araştırmalara dair bilgi verilmiştir. İkinci bölüm, araştırmanın yönteminin açıklandığı bölümdür. Burada araştırma modeli, verilerin toplanması ve analizine ilişkin bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Ahmed Yesevî'nin hayatı ve anlam-değer dünyası incelenmiştir. Burada Ahmed Yesevî'nin; doğumuna, vefatına, ailesine, ilmî ve entelektüel şahsiyetne, üslûbu ve metoduna, düşüncesinin önemine, tahsil hayatına, etkilerine, talebeleri ve takipçilerine, eserlerine, yaşadığı döneme dair bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölüm, araştırmanın asıl konusunu teşkil eden bölümdür. Burada ilim, hikmet, aşk, sadâkat ve liyâkat kavramlarının Yesevî düşüncesinde ifade ettiği anlam ve bu düşüncede insan olma anlayışı üzerinde durulmuştur. Beşinci bölüm ise araştırmanın sonuç kısmıdır. Bu bölümde, araştırma neticesinde ulaşılan sonuçlara dair bilgi verilmiş ve ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, the matter of the human concept in the Yesevî thinking and the possibility of being a human in the manner envisioned by him based on the concepts of knowledge, wisdom, love, loyalty and merit expressed in his works were examined. What is the concept of human envisioned in the thinking of Ahmed Yesevî? What does it mean to be a human in this thinking? Seeking answers to these questions is the main purpose of the research. The research consists of five sections. The first section is the introduction part of the research. Here, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the research were explained and information on the relevant research was provided. The second section is the part where the method of the research was explained. Here, information related to the research model, data collection and analysis was given. In the third section, the life of Ahmed Yesevî and the world of meaning-value were examined. Here, information regarding Ahmed Yesevî's birth, death, family, scientific and intellectual personality, style and method, the importance of his thinking, education life, influences, students and followers, works and the period he lived in was given. The fourth section is the part constituting the main subject of the research. Here, the meaning of knowledge, wisdom, love, loyalty and merit concepts in the thinking of Yesevî and the concept of being a human in this thinking were emphasized. The fifth section is the conclusion part of the research. In this section, information regarding the results obtained in the research was given and relevant evaluations were presented.