Daday'ın sakin şehir üyelik potansiyeli
Slow city membership possibility of Daday
- Tez No: 587324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Cittaslow Uluslararası Yaşanabilir Kentler Ağı, kendi kültürünü, doğasını, geleneklerini kaybetmek istemeyen kentler tarafından tercih edilen bir oluşumdur ve Sakin Şehirler, daha yaşanabilir, geleneksel bir ortam içerisinde Sürdürülebilir yerel kalkınma sağlayarak, gelecek nesillere kentlerin aktarılmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada Kastamonu'nun Daday İlçesi Cittaslow Üyelik Kriterleri açısından incelenmiş, üyelik süreci için neler yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Çalışmada, ayrıca sürdürülebilir kalkınma ve Sakin Şehir ilişkisi, Sakin Şehir ve Slow Food felsefelerinin Dünya ve Türkiye'de uygulamalarından bahsedilmiştir. Çalışma kapsamında daha önce Sakin Şehir ilan edilen 17 şehre GZFT analizi uygulanmış, bu kentler arasında benzer yönler tespit edilerek çalışma konusu olan Daday ilçesi ile karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği, gözlem ve literatür taraması kullanılmıştır. Görüşmeler Daday İlçesi'nde bulunan yerel yöneticiler ve turistik işletme sahipleri ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme, gözlem ve literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda Daday'ın Sakin Şehir üyesi olması konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada verilerin analizi betimsel analiz yöntemi ile yapılmış, bilgiler doğrudan alıntı yapılarak verilmiştir. Yapılan incelemenin sonucunda Daday'ın Sakin Şehir Kriterlerinden yalnızca 25 adetini sağladığı tespit edilmiştir. Bu oran Sakin Şehir Üyesi olabilmek için yeterli değildir. Çalışmada ayrıca Daday'ın üyelik süreci ve kriterler hakkında yerel yöneticiler, yerel işletmeler, yerel halk açısından yapılması gerekenler önerilmiş, gelecek araştırmacılar için tavsiyelere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Cittaslow International Livable Cities Network is preferred by cities which do not want to lose their culture, nature and traditions, and Calm Cities provide sustainable local development in a more livable, traditional environment and ensure the transfer of cities to future generations. In this study, Daday, a district of Kastamonu, has been examined in terms of Cittaslow Membership Criteria and it has been determined what should be done for membership process. In the study, sustainable development and also calm city relationship, calm city and Slow Food philosophy practices in the world and Turkey have been mentioned. Within the scope of the study, SWOT analysis was applied to 17 cities which were previously declared as Slow City and similarities were determined between these cities and the comparison was made with Daday district which is the subject of the study. Interview technique, observation and literature review were used as data collection tools. Interviews were conducted with local managers and touristic business owners in Daday District. In line with the information obtained from the interviews, observations and literature, evaluations were made about Daday for becoming a member of Slow City. In the study, the data were analyzed by descriptive analysis method and the information was quoted directly. As a result of the examination, it was found that Daday only met 25 of the Slow City Criteria. This rate is not sufficient to become a Slow City Member. The study also suggested what to do in terms of Daday for membership process and criteria for local administrators, local businesses, local people, and recommendations for future researchers.