Dini inanç ve anlam
Religious belief and the meaning
- Tez No: 587339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Varoluşsal bir özelliği olarak insan anlam arayan bir varlıktır. Bu nedenle de insanlar, hayatın anlam ve amacını sorgulayarak nereden geldiğini nereye gideceğini anlamlandırmaya çalışır. Zira insan, yaşama bir anlam atfedemediğinde boşluk duygusuna kapılmakta ve hayatı baştan sona olumsuz etkilenmektedir. Her insanın biricik olduğu gibi anlam arayışında ulaşılan sonuçlar da sübjektiflik taşır. Tarihsel sürece bakıldığında insanların hayatı anlamlandırma sürecinde birçok şeyden etkilendiği görülse de insanın anlam arayışına en tatmin edici cevapların dinler tarafından verildiği gözlenmektedir. Dini inancın olduğu kadar, başka hiçbir sistemin anlamlandırma sürecinde bu kadar yoğun etkisi olmamıştır. Bu anlamlandırma yalnızca semavi dinler yoluyla değil, Hinduizm, Budizm vb. gibi semavi olmayan dini öğretiler, onlara ait meditasyon, yoga gibi ritüeller ve kutsal veya kutsal kabul edilen ile girilen her ilişki yoluyla yapılmıştır. Genel itibariyle, erken dönemlerde teslimiyetçi bir anlayış ve dini inançların da sayesinde amaç doğrultusunda anlamlı olarak geçirilen hayat, modern dönemde yerini ruhun değil de sadece bedenin meşgul olduğu, kronik duyarsızlığın normalleştiği, insanların varoluşsal boşlukta olduğu ve yaşamın anlamsızlığından yakındığı bir hayat anlayışına bırakmıştır. Dolayısıyla, insana psikolojik olarak en büyük zararı veren bu durumun iyi tahlil edilmesi gerekmektedir. Tezin temel amacı bir sorunsal olarak“hayatın anlamı”nın“dini inanç”ile olan ilişkisini ele almaktır. Bu bağlamda ise hayatın anlamının tarih boyu en çok dini inançtan beslendiği ve hala besleniyor olması sebebiyle dini inançların anlam ve hayatın anlamı üzerindeki güçlü etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Human being as an existential feature is an entity for seeking meaning. Therefore, people ask the meaning and purpose of life and try to make sense of where he comes from and where he will go. Because when a person cannot attribute meaning to life, he gets a feeling of emptiness and his life is affected negatively. Just as every person is unique, the results achieved are subjective in the search for meaning. The historical process shows that although people are affected by many things in the process of making sense of life, it is observed that the most satisfactory answers to the search for meaning are given by religions. No other system has had such a profound effect on the process of meaning as much as religious belief. This interpretation is not only through Abrahamic religions, but in Hinduism, Buddhism, and religious teachings such as celestial, rituals, meditation, yoga, and every relationship entered with them considered sacred. In general, in the early period, a meaningful life was spent in line with the purpose of surrender and religious beliefs, but in the modern period it was replaced by a sense of life in which the body, not the soul, was engaged only, chronic insensitivity was normalized, people were in existential emptiness and complained about the meaninglessness of life. Therefore, this situation which causes the greatest psychological harm to human beings should be analyzed. The main aim of the thesis is to determine and analyze the meaning of life as a problematic and its relationship with“religious belief”. In this context, the impact of religious beliefs on meaning will be discussed and the accuracy of the strong influence of faith on the meaning of life will be discussed, since the meaning of life has been nourished mostly from religious belief throughout history.