Ergenlerdeki dini inanç ve tutumların yaşam doyumuyla ilişkisi
The relationship between religious beliefs and attitudes and life satisfaction in adolescents
  1. Tez No: 813846
  2. Yazar: ENES SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNE AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ergenlik dönemi duygularda, bedensel özelliklerde ve düşüncelerde değişimlerin gözlemlendiği bir dönemdir. Özellikle duygusal ve ruhsal problemler yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu dönemde yaşanan değişimler duygusal anlamda zorlanmalara sebep olarak ergenin yaşamdan sağladığı doyumu etkileyebilmektedir. Manevi veya dini inanç kişilerin yaşamdan sağladığı doyumu etkileyebilmektedir. Bu araştırmada ergenlerin dini inanç ve tutum düzeylerinin yaşam doyumları ile ilişkisi incelenmiştir. Verilerin toplanmasında nicel veri toplama tekniklerinden yararlanılarak, nicel araştırma yöntemlerinden olan genel tarama modelinin ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen tesadüfi olarak seçilerek İstanbul'da yaşayan ergenlik çağında bulunan 16-17 yaşlarındaki 310 ergen bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Dindarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde, IBM SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada yapılan korelasyon analizlerinde dindarlık düzeyi ile yaşam doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Dindarlık, inanç ve bilgi ibadet boyutları arttığında yaşam doyumunun arttığı tespit edilmiştir. Elde edilen olan tüm bulgular literatür çerçevesinde tartışılarak ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period in which changes are observed in emotions, bodily features and thoughts. Emotional and mental problems are especially common. The changes experienced during this period may affect the satisfaction of the adolescent from life by causing emotional difficulties. Spiritual or religious belief can affect people's satisfaction with life. In this study, the relationship between the levels of religious beliefs and attitudes of adolescents and their life satisfaction was examined. In the collection of data, the relational survey model of the general survey model, which is one of the quantitative research methods, was used by using quantitative data collection techniques. The sample of the study consists of 310 adolescents aged 16-17 living in Istanbul, selected randomly, determined by convenient sampling method. Personal Information Form, Life Satisfaction Scale and Religiosity Scale developed by the researcher were used as data collection tools in the research. IBM SPSS 26 package program was used in the analysis of the data collected in the study. In the correlation analyzes conducted in the study, a positive and significant relationship was found between the level of religiosity and life satisfaction. It has been determined that when the dimensions of religiosity, belief and knowledge and worship increase, life satisfaction increases. All the findings obtained are discussed within the framework of the literature and suggestions for future research are presented.