Ürdün ekonomisine mültecilerin etkisi
The impact of refugees on the Jordanian economy
- Tez No: 587341
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ürdün'ün Hashmi ekonomisi Orta Doğu'daki en düşük oranlardan biri, sınırlı kaynaklarla, ancak, krallığın kurulmasından Ürdün, Arap dünyasının her yerinden, özellikle Filistin, Suriye ve Irak'tan mültecilere ev sahipliği yaptı. Bu durumun Ürdün'ün ekonomisini etkileyen birçok etkisi oldu örneğin, Filistin durumunda, ülkenin ekonomisi ve mültecileriyle bir ilişkisi var, ülkenin ekonomisi ve ülke siyaseti her şeyi bakanlıklar tarafından organize eden bir hükümet tarafından yönetiliyor, Bu çalışmanın amacı, Ürdün ekonomisinin mülteci kriziyle karşı karşıya kalacağı zorlukları, Irak, Suriye ve Filistinlilerin cephelerine odaklanan ve Ürdün ekonomisi üzerindeki etkilerini göstermektir. Üstelik, mülteciler arasında birçok ortak nokta bulunmaktadır. Bir ev sahibi toplulukta ve ekonomide bu çalışmanın amacı, Ürdün ekonomisinin mülteci kriziyle karşı karşıya kalacağı zorlukları, Irak, Suriye ve Filistinlilerin cephelerine odaklanan ve Ürdün ekonomisi üzerindeki etkilerini göstermektedir. Üstelik, mülteciler arasında birçok ortak nokta bulunmaktadır. Mülteciler ve terörizm arasında bir ilişkinin olduğunu kanıtlamak için avantajlar bulmak ve çözümler önermek üzere olayları, türleri ve gerçekleri birbirine bağlayan örnekler vereceğim, terörizmin bir ekonomi, mülteciler ve işsizlik üzerindeki etkisi, mültecilerin üzerindeki demografi etkisi. ve bu demografinin ekonomi üzerinde nasıl bir etkisinin olabileceği. Dahası, Ürdün'ün ekonomik durumunun sömürülmesiyle Ürdün'ün dış baskısını ve bu durumdaki Ürdün ekonomisine olan etkilerini, özellikle de yüzyılın anlaşmasıyla ilgili son baskılarla, şu andaki yüzyıldaki siyasi olayları ve önceki yıllarda Ürdün ekonomisi ve Ürdün'de bir krallık olarak etkisi oldu. Ürdün gelecek yıllar için düşünmeli ve geçmişte yapılan hatalara yeni çözümler sunarak, Ürdün'ün ekonomisinin gelişmesine yardımcı olabilecek ve karşılıklı bir düzenlemede ülkelere destek olabilecek Türkiye, Katar ve GCC ülkelerle vegelecek nesiller ile işbirliği anlamına da gelebilecek.
Özet (Çeviri)
Jordan's Hashmi economy is among the smallest in the Middle East with limited recourses, however since the kingdom had been established, Jordan has hosted refugees from all over the Arab world especially from Palestine, Syria and Iraq. This situation has had many effects that have impacted on Jordan's economy, for instance, in the case of Palestine, there is a relationship with the country's economy and refugees, the country's economy and the country's politics is administrated by a government that organizes everything by ministries. The purpose of this study is to show the challenges that the Jordanian economy may have to face through the refugee crisis, the study focused on the Iraqi, Syria and Palestinians fronts and their impact on the Jordanian economy, moreover, there are many commonalities between refugees in a hosting communities and economy. I will be giving examples showing linking events, sorties and facts to suggest solutions for finding advantages for proving that a relationship between refugees and terrorism exists, that terrorism has an effect on an economy, refugees and their impact on unemployment, the refugees' effect on demography and how that demography can have an effect on economy. Furthermore, I will be outlining the external pressure on Jordan by the exploitation of Jordan's economy situation and the effects on Jordan's economy in that situation, especially in relation to recent pressures related to the deal of the century ,the political events in the current century and the previous years impact on Jordan's economy and in Jordan as a kingdom . Jordan should be thinking for the future years and generations by making new solutions for the mistakes that have been made in the past which also could mean cooperation with countries like Turkey, Qatar and the GCC that could aid the development of Jordan's economy and support countries in a reciprocal arrangement. Although whatever Jordan does, there will always be those who will criticize the kingdom although this can be seen from the news that I collected and the information I have explained in this thesis.