Bolu'da yaşayan romanların sosyo-kültürel ve ekonomik durumları
The socio-cultural and economic status of gypsies living in Bolu
  1. Tez No: 587343
  2. Yazar: BURCU KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında Dünyanın dört bir yanına dağılmış olmalarına rağmen kültürel dokularını göç ettikleri toplumlarda korumuş olan Romanların tarih sahnesine çıkışlarından günümüze kadar olan süre içerisindeki sosyo-ekonomik yapıları, aile yapıları ve eğitim durumları hakkında literatür taraması yapılmıştır. Ana vatanları olarak kabul edilen Hindistan'dan ayrıldıktan sonra izlemiş oldukları güzergâh doğrultusunda Anadolu'yu geçiş noktası olarak kullanmışlardır. Günümüzde ülkenin farklı bölgelerinde benzer yaşam şekilleri ile gündelik hayatlarına devam etmekte olan Romanlar müzisyenlik, hurdacılık, demircilik ve sepetçilik gibi meslekleri tercih etmişlerdir. Eğitim seviyelerinin düşük olduğu bilinen bu Roman gruplar ekonomik anlamda yaşadıkları problemler nedeni ile genellikle aile ekonomisine destek olmak amacı ile zorunlu eğitim sürecini tamamlamadan çalışma hayatına yönelmek zorunda kalmışlardır. Bu durum erken yaşta evliliği de beraberinde getirmiştir. Bolu'da yaşayan Roman aileler ile yapılan ön görüşme sonrasında Türkiye'de yaşayan Romanların sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumlarının birbirlerine benzedikleri düşünülerek görüşme formları hazırlanmıştır. Yapılan odak grup ve bireysel görüşmeler bağlamında anket sonuçları SPSS programı ile analiz edilerek çalışmalara ve projelere temel oluşturmak amacı ile değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to review the relevant literature on the socio-economic attributes, family structure, and educational status of Gypsies who, in spite of having been scattered all around the world, have maintained their culture in the societies they have migrated to since the time they appeared in history. Having left their homeland, which is believed to be India, Gypsies have used Anatolia as a passage to other lands. Still maintaining their daily lives in various parts of the country in much the same way, Gypsies have preferred jobs such as musicianship, scrap dealing, ironworks, and basketry. As a result of economical problems they experience, these people who are known to have little education have mostly been forced to start working in order to help their households financially without having completed the obligatory basic education, which has also led to early marriages. Based on the fact emerging from the preliminary interviews conducted with the Gypsy families living in the province of Bolu that they bear great resemblance to the general populace of Gypsies living in Turkey, a survey was created. The findings of the survey were analyzed through SPSS package software and the results were interpreted with the help of additional focus group discussions and individual interviews carried out in order to set grounds for future studies and projects.