Erkeklerin işsizlik deneyimleri üzerine fenomenolojik bir çalışma: Bolu ili örneği
A phenomenological study on men's unemployment experiences: The case of Bolu province
- Tez No: 897624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA METİN AÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Erkeklik iktidar mekanizmalarını elinde bulunduran bir yapı içerisinde şekillenmekte ve değerlerini oluşturmaktadır. Bu değerlerin yerine getirilemediği durumlar erkekliği“eksik”olarak nitelemektedir. Bu çalışmada Bolu ilinde yaşayan 20 erkek katılımcı ile görüşme yapılmıştır ve katılımcıların işsizlik fenomenini algılama biçimlerinin bekar, evli ya da çocuk sahibi olunan durumlarda nasıl algılandığı ve deneyimlendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Fenomenoloji yöntem ile yürütülen bu tez çalışması verileri toplanma aşamasında kartopu örnekleme tekniği kullanılarak katılımcılara ulaşılmıştır. Veriler deşifre edildikten sonra Maxqda 20 programı ile analiz edilmiş ve yapısal ve dokusal betimleme yöntemleri kullanılarak temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Bulgulardan çıkan sonuçlar bağlamında deneyim ve algılar olarak iki tema altında incelenmiştir. İşsizlik fenomeni bireylerin bulunduğu koşullara bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu tez çalışmasında işsizlik fenomeni bireyin aile içerisindeki konumlarına, ekonomik durumlarına ve aile ilişkilerine bağlı olarak şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
Masculinity is shaped within a structure that holds the mechanisms of power and creates its values. Situations where these values cannot be fulfilled characterise masculinity as“incomplete”. In this study, 20 male participants living in Bolu province were interviewed and it was tried to understand how the participants perceive and experience the phenomenon of unemployment when they are single, married or have children. The participants were reached by using snowball sampling technique during the data collection phase of this thesis study conducted with phenomenological method. After the data were transcribed, they were analysed with Maxqda 20 software and themes and codes were created using structural and textural description methods. In the context of the results of the findings, it was analysed under two themes as experiences and perceptions. The phenomenon of unemployment may vary depending on the conditions of individuals. In this thesis, the phenomenon of unemployment is shaped depending on the individual's position in the family, economic status and family relations.