Psikolojik tacize maruz kalma açısından iş yerindeki risk grupları: Mali denetim firmalarında çalışanlara ilişkin bir araştırma
Risk groups at workplace in terms of mobbing: A research on employees in audit firms
  1. Tez No: 587362
  2. Yazar: FERHAT BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜNGÖR DELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz çalışma hayatının en büyük problemlerinden biri haline gelen psikolojik taciz, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de birçok araştırmaya konu edilmiştir. Birbirinden farklı sektörlerde yaygınlığı ve yapısı incelenen psikolojik tacizle ilgili mali denetim sektöründe yapılmış bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmayla iş yerinde psikolojik taciz olgusunun tanımı yapılarak söz konusu olgunun yakın tarihteki gelişimi incelenmiştir. Ayrıca psikolojik taciz ve yakın anlamlar içeren diğer kavramlar karşılaştırılmış ve birbirinden ayrıldığı noktalar ifade edilmiştir. Psikolojik tacizin nasıl bir süreç olduğu aktarılarak; psikololojik tacizin nedenleri, aşamaları, aktörleri ve sonuçları ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde dünya genelinde ve ülkemizde psikolojik tacizin yaygınlığı ve yapısı incelenerek iş yerindeki mikro düzeydeki risk grupları ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise mali denetim firmalarının genel yapılarına yer verilmiş ve İstanbul'daki mali denetim firmalarında psikolojik tacize uğrama açısından risk grupları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing which has become one of the most important problem of today's working life has been subject of many researches in our country as well as worldwide. No study has been found in the audit sector related to mobbing, whose prevalence and forms have been examined in different sectors. In this study, mobbing is defined and the recent development of this phenomenon is examined. Furthermore, mobbing and other definions with close meanings to mobbing are compared to each other and the points which differentiate them from mobbing phenomenon are expressed. Reasons, stages, actors and consequences of mobbing are revealed by explaining the process of mobbing. In the second part of the study, the prevalence and structure of mobbing in the world and in our country are examined and micro-risk groups at the workplace are discussed. In the last part of the study, the general structures of the audit firms are mentioned and risk groups were tried to be identified in terms of mobbing at audit firms in İstanbul.